Budapešť 30. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Zsolt Szigetvary/MTI via AP)

Najmenej sedem obetí si v stredu večer vyžiadala havária výletnej lode v Budapešti, ktorá sa po zrážke na Dunaji s iným plavidlom potopila. Podľa agentúry MTI na palube bolo 32 pasažierov a dvojčlenná posádka

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Polícia a sanitky sú zaparkované na brehu rieky po tom, čo turistická loď havarovala s riečnou výletnou loďou v rieke Dunaj v Budapešti v Maďarsku

Podľa verejnoprávnej televízie M1 sa nehoda stala na úseku rieky medzi Margitiným mostom a parlamentom. Z 32 pasažierov sa 14 podarilo dostať sa na breh.

Záchranárske jednotky, ktoré prišli z viacerých žúp, pátrajú po nezvestných na celom južnom maďarskom úseku rieky. Na miesto havárie prišiel minister vnútra Sándor Pintér.

Záchranná služba (OMSZ) zatiaľ potvrdila iba toľko, že nehoda si vyžiadala ľudské obete. Zásah, na ktorom sa zúčastňuje 14 záchranárskych jednotiek, komplikuje silný vietor, tma, dážď i silný prúd Dunaja, ktorý strhol so sebou aj prevrátenú potopenú loď.

Spoločnosť Panorama Deck, ktorá výletnú loď Hableány prevádzkuje, pre MTI vo vyhlásení uviedla, že plavidlo sa z doposiaľ neznámych príčin prevrátilo a potopilo sa. Na palube sa spolu s posádkou plavilo celkom 34 ľudí. Väčšina turistov pochádza z krajín Ďalekého východu.

Policajný hovorca Kristóf Gál na tlačovej konferencii vo štvrtok nadránom spresnil, že výletnou loďou sa plavilo 33 turistov z Južnej Kórey a posádka – dvaja maďarskí občania. Dodal, že maďarskí potápači s prístrojmi pátrajú po nezvestných na celom dolnom maďarskom úseku Dunaja.

Tlačová agentúra Jonhap potvrdila s odvolaním sa na juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí, že sedem obetí pochádza z Južnej Kórey.

Podľa televízie M1 sa výletná loď mohla zraziť s veľkou osobnou loďou. Po zrážke sa menšie plavidlo prevrátilo a rýchlo sa potopilo. Záchranárom sa z koryta rieky podarilo zachrániť 14 turistov, jedného človeka museli oživovať.

Jednu obeť vytiahli záchranári pri ostrove Csepel, zhruba sedem kilometrov od miesta nehody, a druhé mŕtve telo našli pri moste diaľničného obchvatu M0, ktorý je vzdialený až 16 kilometrov. Hladina Dunaja je pre pretrvávajúce dažde vysoká. Vrak potopenej lode zatiaľ nenašli.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj