Chartúm 17. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Burhan Ozbilici)

Zosadený sudánsky prezident Umar Bašír sa v nedeľu objavil po prvý raz od svojho zatknutia na verejnosti, keď ho priviezli na prokuratúru na výsluch ohľadom podozrení z korupcie. Uviedla to agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Umar Bašír

Bývalý prezident je vo väzbe v hlavnom meste Chartúm od 11. apríla, keď ho počas verejných protestov proti jeho dlhoročnej vláde zosadila sudánska armáda.

Agentúra AP píše, že Bašír, ktorý vládol v krajine 30 rokov, opustil brány väzenia v Chartúme prvýkrát. Panarabská televízia al-Arabíja odvysielala zábery, na ktorých exprezidenta, odetého v tradičnom bielom rúchu a turbane, vedú do terénneho vozidla Toyota Land Cruiser.

Podľa agentúry AP sa na výsluchu zúčastnili aj Bašírovi právnici a po jeho ukončení ho previezli späť do väznice.

Umar Bašír čelí stíhaniu pre podozrenie z prania špinavých peňazí a nezákonného vlastníctva veľkého množstva zahraničnej meny. Vyšetrovanie sa začalo po prehliadke, ktorú v Bašírovom dome vykonali príslušníci vojenskej spravodajskej služby. V exprezidentovej rezidencii našli kufre plné peňazí. Dovedna v nich bolo vyše 351.000 dolárov, šesť miliónov eur a päť miliónov sudánskych libier.

V Chartúme naďalej pokračujú protesty, ktorých účastníci požadujú, aby dočasná vojenská rada “okamžite” odovzdala moc civilnej vláde. Demonštranti sa obávajú, že si junta ponechá moc natrvalo, alebo že za Bašírovho nástupcu určí niekoho z armádnych kruhov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj