Bratislava 17. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Vo veku 76 rokov zomrel v piatok bývalý taliansky cyklista Felice Gimondi. Legenda tohto športového odvetvia počas aktívnej kariéry ovládla všetky tri podujatia Grand Tour, keď trikrát triumfovala na domácom Giro d’Italia (1967, 1969 a 1976) a po jednom prvenstve pridala na Tour de France (1965) a Vuelte (1968)

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

V histórii cyklistiky sa takýto zápis podaril iba ďalším šiestim mužom – Jacquesovi Anquetilovi, Eddymu Merckxovi, Bernardovi Hinaultovi, Albertovi Contadorovi a z aktívnych pretekárov Vincenzovi Nibalimu a Chrisovi Froomovi. Zaujímavosťou je, že Gimondi uspel na “starej dáme” vo svojej prvej profesionálnej sezóne ešte ako 22-ročný.

Rodák zo Sedriny skonal nečakane. V piatok na Sicílii dostal infarkt počas plávania a lekári ho už nedokázali zachrániť. “Opustil nás skvelý človek a veľký šampión, ktorý urobil tento šport viac ľudskejším,” uvádza sa v oficiálnom stanovisku Talianskej cyklistickej federácie.

Gimondi patril medzi jazdcov na celkovú klasifikáciu a zároveň sa presadzoval na klasikách, keď získal až štyri “monumentálne” prvenstvá. Dvakrát zvíťazil na Giro di Lombardia, raz sa tešil na Paríž – Roubaix a Miláno – San Remo. V roku 1973 získal titul majstra sveta a na podujatiach Grand Tour si pripísal 14 etapových prvenstiev. S profesionálnou cyklistikou sa rozlúčil v roku 1978.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj