Zomrel generál Fernández, ktorý riadil obranu v Zálive svíň

Havana 7. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:wikimedia)

Vo veku 95 rokov zomrel v nedeľu penzionovaný brigádny generál José Ramón Fernández, ktorý bol kľúčovou postavou formovania novej armády komunistickej Kuby a riadil obranné operácie počas neúspešnej invázie v Zálive svíň v apríli 1961. Informovali o tom agentúry AP a DPA s odvolaním sa na denník ústredného výboru kubánskej komunistickej strany Granma

Na snímke José Ramón Fernández

Fernández viedol kadetnú školu, ktorá po víťazstve kubánskej revolúcie 1. januára 1959 položila základy novej armády

Takisto sa podieľal na založení komunistickej strany Kuby. Od roku 1997 bol predsedom kubánskeho olympijského výboru a pôsobil aj ako podpredseda Rady ministrov (vlády). V rokoch 1970-90 pracoval na ministerstve školstva.

Za svoje zásluhy získal Fernández titul Hrdina republiky.

V rozhovore pre agentúru AP v apríli 2001 Fernández povedal, že Kuba zvíťazila v Zálive svíň kvôli “neústupnosti pevnosti a rozhodnosti svojho ľudu, nie kvôli profesionálnej armáde”.

Jeho telo bude spopolnené, napísala Granma.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj