Peking 23. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)

Vo veku 90 rokov zomrel bývalý čínsky premiér Li Pcheng, ktorý stál na čele vlády celé desaťročie, od roku 1988 až do roku 1998. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na správy čínskych štátnych médií

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na archívnej snímke Li Pcheng

AFP pripomenula kľúčový podiel Li Pchenga na krvavom potlačení prodemokratických protestov na pekinskom Námestí Tchien-an-men z roku 1989. Niektorí kritici ho preto označovali za “mäsiara z Pekingu”.

Podľa čínskej štátnej tlačovej agentúry Sinchua Li Pcheng zomrel v pondelok v Pekingu na následky bližšie nešpecifikovaného ochorenia. V minulosti trpel rakovinou močového mechúra.

Li Pcheng sa narodil v roku 1928 v rodine komunistického aktivistu vo východočínskom Šanghaji a vysokoškolské štúdiá absolvoval v Pekingu a Moskve.

Do vysokej politiky vstúpil na prelome 70. a 80. rokov minulého storočia ako príslušník tretej generácie čínskych komunistických politikov. Členom najužšieho vedenia Komunistickej strany Číny sa stal v roku 1987.

Z politického života sa stiahol v roku 2002. Na záver svojej kariéry bol predsedom stáleho výboru čínskeho parlamentu.

Ako predseda vlády Li Pcheng v máji 1989 zaviedol stanné právo, ktoré o niekoľko týždňov nato umožnilo brutálne rozohnanie protestov na Námestí Tchien-an-men. Pri zásahu armády zahynuli stovky neozbrojených civilistov, podľa niektorých odhadov ich bolo viac než tisíc.

O potlačení protestov nerozhodol samotný Li Pcheng, ale išlo o kolektívne rozhodnutie čínskeho komunistického vedenia, pripomína AFP. On sám však svoje rozhodnutie strieľať do demonštrantov obhajoval s tvrdením, že bolo nevyhnutné v záujme stability Číny.

Za Li Pchengovho desaťročného pôsobenia na čele vlády sa Čína začala stávať globálnou politickou a ekonomickou mocnosťou, keď sa jej podarilo skĺbiť hospodársky rast s autoritatívnym politickým systémom.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj