Moskva 10. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:wikimedia)

Vo veku 88 rokov zomrel Anatolij Lukjanov, posledný predseda Najvyššieho sovietu Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) a ostrý kritik reforiem Michaila Gorbačova. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na ruské médiá

Na snímke Anatolij Lukjanov

Predsedom Najvyššieho sovietu, najvyššieho zákonodarného orgánu ZSSR, sa Lukjanov stal v roku 1990, keď vystriedal Gorbačova, ktorého zvolili za prvého a jediného prezidenta Sovietskeho zväzu.

Verejne kritizoval Gorbačovovu politiku a uväznili ho po “puči” komunistických zástancov tvrdej línie a šéfov bezpečnostných zložiek, ktorí sa pokúsili dostať k moci. Lídri pokusu o prevrat dali Gorbačova v auguste 1991 prakticky do domáceho väzenia a poslali tanky do centra Moskvy. Avšak davy ľudí sa zhromaždili na podporu Borisa Jeľcina, vtedajšieho lídra Ruskej republiky v rámci ZSSR. Viedlo to k neúspechu puču a čoskoro aj k ukončeniu viac ako 70 rokov komunistickej nadvlády.

Aj keď Lukjanov oficiálne nebol jedným z lídrov puču, zatkli ho a pre podporu pokusu o prevrat bol vo väzení do decembra 1992. Nakoniec všetkých lídrov puču amnestovali v roku 1994.

V rozhovore z roku 2015 povedal, že ho väznili za to, že odmietol poprieť svoju vieru v sovietsky systém. Puč bol “zúfalým, ale zle organizovaným pokusom skupiny lídrov krajiny zachrániť ZSSR,” uviedol pre spravodajský server Lenta.ru.

Lukjanov bol v rokoch 1993 až 2003 komunistickým poslancom v Štátnej dume, dolnej komore ruského parlamentu.

Líder ruských komunistov Gennadij Zjuganov konštatoval pre agentúru TASS, že Lukjanov “žil život naozajstného vlastenca”.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj