Zo zariadenia v južnom Mexiku ušlo rekordných 1300 kubánskych migrantov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Tapachula 26. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Desmond Boylan)

Najmenej 1300 prevažne kubánskych migrantov utieklo vo štvrtok z imigračného záchytného zariadenia v oblasti južnej mexickej hranice. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej ide o najhromadnejší útek migrantov v ostatnej histórii

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa mexického Národného imigračného inštitútu sa 700 Kubáncov už dobrovoľne vrátilo späť, pričom 600 ďalších je stále nezvestných. Pracovníci zariadenia neboli ozbrojení a na mieste nedošlo ku konfrontácii, dodal úrad vo štvrtkovom vyjadrení.

Do zadržiavacieho zariadenia pre migrantov neskôr dorazili posily príslušníkov federálnej polície so štítmi, aby pomohli kontrolovať situáciu. Pred preplneným strediskom sa zišli Kubánci a sťažovali sa, že ich blízki, ktorých držia dnu, tam žijú v nehygienických podmienkach.

Agentúra AP napísala, že útek migrantov je pre mexickú vládu zahanbujúci. V ten istý deň totiž toto zariadenie navštívil najvyšší mexický predstaviteľ pre ľudské práva, aby preveril tamojšie podmienky. Zariadenie svoju kapacitu udáva na necelých 1000 ľudí. Podľa AP je útek 1300 migrantov dôkazom výrazného preťaženia zariadenia.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj