Bratislava 24. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Koaličný Most-Híd predložil na májovú schôdzu parlamentu novelu zákona o štátnych symboloch, ktorou mieni upraviť nedávno schválené zmeny týkajúce sa hrania cudzej štátnej hymny. Navrhuje, aby ľudia a právnické osoby naďalej mohli hrať a spievať hymnu iného štátu. Vláda navrhuje, aby zmeny z dielne poslancov Mosta-Híd schválila Národná rada (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní. Kabinet o tom rozhodol na stredajšom rokovaní

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke poslanec NR SR Tibor Bastrnák (Most-Híd)

„Dôvodom na skrátené legislatívne konanie o uvedenom poslaneckom návrhu zákona je ochrana základných práv a slobôd – v tomto prípade slobody prejavu, pretože doterajšia právna úprava, ako aj novelizácia zákona o štátnych symboloch vykonaná zákonom z 27. marca 2019 nejednoznačným spôsobom upravuje hranie a spievanie štátnej hymny iného štátu a v spojitosti s ukladaním sankcií za porušenie zákona o štátnych symboloch v tejto časti,“ odôvodňuje ministerstvo spravodlivosti.

Podľa rokovacieho poriadku NR SR môže parlament na návrh vlády za mimoriadnych okolností rozhodovať o zákone v skrátenom legislatívnom konaní. A to vtedy, „keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody“.

Poslanci Mosta-Híd Tibor Bastrnák, Ladislav Balódi, Elemér Jakab, Irén Sárközy a Péter Vörös vo svojej novele, o ktorej má parlament rokovať v zrýchlenom režime, chcú meniť časť týkajúcu sa štátnej hymny. Návrh má ponechať ľuďom a právnickým osobám právo hrať alebo spievať štátnu hymnu iného štátu.

Zákon má naďalej hovoriť, že slovenská štátna hymna sa hrá alebo spieva pri príležitosti štátnych sviatkov, pamätných dní, výročí a pri iných významných príležitostiach celoštátneho alebo miestneho charakteru. Tiež to, že štátna hymna iného štátu sa hrá, ak je prítomná jeho oficiálna delegácia. Týmto však podľa návrhu Mosta-Híd nemá byť dotknuté „právo fyzických osôb a právnických osôb hrať alebo spievať štátnu hymnu iného štátu“. Meniť sa má zákon aj v otázke pokút.

Most-Híd prichádza s návrhom v reakcii na zákon z dielne SNS. Ten podľa kritikov zakazuje prehranie a spievanie hymny iného štátu na verejných podujatiach, ak na podujatí nie je prítomná oficiálna delegácia daného štátu. Hoci poslanci zákon od SNS v marci schválili, budú o ňom v máji rozhodovať opäť, lebo prezident SR Andrej Kiska im ho vrátil ako celok.

Pri takto vetovanom zákone poslanci nemôžu robiť zmeny. Buď ho schvália v znení, s ktorým má problém aj Most-Híd, alebo ho odmietnu, ale aj so zmenami, ktorými SNS reaguje na nové logo na dresoch hokejovej reprezentácie a ktorými chce viac chrániť štátne symboly. Most-Híd avizoval, že prelomenie prezidentovho veta nepodporí.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj