Slovenský politik maďarskej národnosti Béla Bugár je predsedom občianskej strany Most-Híd, ktorá obhajuje záujmy maďarskej menšiny. Stavebný inžinier, ktorý pracoval v Závodoch ťažkého strojárstva v Bratislave, svoju politickú kariéru začal pred 28 rokmi a zameral sa na národnostnú menšinu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predseda strany Most-Híd Béla Bugár

Pôsobil v Maďarskom kresťanskodemokratickom hnutí, následne vo svojej činnosti pokračoval v Strane maďarskej komunity. Poslanec a miestopredseda Národnej rady sa zaradil na 6. miesto (6,5%) v predbežnom prieskume prezidentských volebných preferencií. Politik je vášnivý záhradkár s obľubou ku zbraniam. Je ženatý už 30 rokov a má dcéru.

Zmierenie národov a tolerancia

Názov hnutia Most-Híd založeného Bugárom hovorí samo za seba. Posolstvom hnutia je spojenie Maďarov, ktorí tvoria takmer desatinu obyvateľov Slovenska, hlavne na južných hraniciach krajiny, a Slovákov. Maďari nie sú jedinou menšinou, ktorých záujmy háji Bugár.

V prípade zvolenia Bugár tvrdí, že bude zastupovať všetkých ľudí Slovenska. “Chcem byť prezidentom všetkých občanov Slovenska – Slovákov, Maďarov, Rusínov, Rómov, úspešných aj menej úspešných, mladých aj starých, mestských aj vidieckych. Lebo som presvedčený, že prezident takýto má byť,” povedal politik.

Cieľom strany Most-Híd je, aby Slovensko bolo krajinou, kde čo najväčší počet občanov žije v istote a má rovnaké šance bez rozdielu národnosti, pohlavia, veku, náboženského vyznania, polohy a veľkosti bydliska, sexuálnej orientácie a prípadného telesného handikepu.

Duchom Slovák

V septembri minulého roka Bugár odsúdil rozvojové fondy, pomocou ktorých vláda maďarského premiéra pomáhá Maďarom žijúcim v zahraničí, a to z dôvodu ich neznámeho pôvodu. “Ja sa zodpovedám svojím voličom a nie maďarskej vláde,” konštatoval politik a dodal, že žije na Slovensku, kde platí dane, z toho dôvodu zlepšenie situácie maďarskej menšiny očakáva od slovenskej vlády.

Spojenie pravej a ľavej politickej sily

Bugár zastáva názor, že pre nezávislosť v politike je potrebné spájať aj pravý i ľavý politický smer. V prezidentskom špeciáli tv.pravda.sk politik prezradil: “Nezávislým prezident nebude, pretože nazbiera toľko a toľko tisíc podpisov. Však mám 34 600 podpisov a pritom som politik. Nezávislý je vtedy, ak vie spojiť aj pravú aj ľavú politickú silu.”

Zahraničná politika

Podľa volebnej kampane kandidáta budúcnosť Slovenska leží v spolupráci s EÚ a NATO. V rozhovore o blížiacom sa 15. výročí členstva Slovenska v NATO a Bugár prezradil: “Bol som hrdý na to, čo sme ako krajina dokázali, a že sme sa dostali tam, kam odjakživa patríme.”

Politik už dlhodobo obviňuje súčasnú vládu Danka z proruského postavenia. “Neviem, prečo je naše stanovisko také mäkké. Rusko je jednoznačne agresor a máme ho odsúdiť. Dokonca som presvedčený, že sú potrebné ďalšie kroky európskeho spoločenstva,” povedal politik v novembri minulého roka.

Vyhrážky od mafie

Poslanec a kandidát na prezidenta zažil nebezpečné skúsenosti s mafiou na vlastnej koži. V roku 1995 sa mu vyhrážala a dokonca mu hodila na dvor granát, ktorý aj vybuchol. Našťěstie nikto z rodiny nebol zranený.

“Mal som problémy s mafiou. Nosil som zbraň. Spal som s odistenou zbraňou pod vankúšom. Hodili mi do domu granát. Keď sme boli v Dunajskej Strede, obkľúčili celú rodinu. Viem, čo znamená báť sa,” povedal politik pre server Topky.sk.

Bratranec Bugára, s kterým sa politik podľa jeho slov nestýkal, bol zavraždený mafiánskou skupinou v roku 1999.

Názor mení, ale dôveru má

Jeho strana Most-Híd v roku 2018 volala po predčasných voľbách kvôli nespokojnosti z politiky premiéra Fica a strany Smer. Ničmenej potom umožnil vytvorenie trojkoaličnej vlády. Rovnaká epizóda sa odohrala aj v roku 2014 a koncom 90. rokov, kedy kandidát bol opozičným poslancom a kritizoval svojich súčasných partnerov Roberta Fica a Smer-SD.

Mimochodom Bugár zvažoval dokonca aj odchod z politiky po odchodu zo strany SMK-MKP. Svoje rozhodnutie potom zmenil a založil vlastné hnutie Most-Híd.

Napriek tomu, že Bugár svoje názory v priebehu kariéry menil, má u voličov vysoký kredit dôvery. V roku 2010 jeho strana pritiahla nečakané množstvo voličov, vrátane Slovákov. V posledných parlamentných voľbách v roku 2016 strana získala 6,5% hlasov, čo jej v 150-člennom parlamente vynieslo 11 kresiel.

Zdroj