Washington 26. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)

Vedci amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb oznámili, že Američania nie sú pripravení na možný jadrový útok a systém varovania je potrebné zlepšiť. Odborníci dospeli k takému záveru po tom, čo analyzovali správy na Twitteri, ktoré zverejnili obyvatelia štátu Havaj počas 76 minút po falošnom varovaní o jadrovom útoku 13. januára 2018. Uvádza to vydanie Science Alert

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Odborníci zhodnotili 5880 tweetov Havajčanov, ktoré sa objavili počas 38 minút po falošnom poplachu a počas 38 minút potom, čo bol zrušený. Vedci poznamenali, že správy ľudí, ktorí sa náhle dozvedeli o blížiacej sa katastrofe, ukázali nielen strach, ale aj neznalosť toho, čo v takýchto situáciách robiť.

Potom, čo sa obyvatelia Havaja dozvedeli o chybe, boli pobúrení aj kvôli tomu, že varovanie neobsahovalo žiadne pokyny a informácie o najbližších úkrytoch.

Podľa slov vedcov si ľudia nepamätajú informácie, ktoré im boli poskytnuté pri evakuačných tréningoch, schopnosť okamžite zdieľať informácie prostredníctvom sociálnych sietí zhoršuje situáciu.

Preto v prípade skutočnej hrozby je potrebné zaslať jasné pokyny, ktoré by ľudia v napadnutom regióne mali sledovať. Okrem toho by úradníci mali zverejniť oficiálne informácie čo najskôr po prvom varovaní, aby sa zastavilo šírenie fám.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj