Bratislava 20. augusta 2019 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

Prokurátor Peter Šufliarsky, ktorý bol donedávna námestníkom generálneho prokurátora, je jednou z osôb, ktorá mala byť zlikvidovaná skupinou v podobnom zložení, ktorá podľa polícia stála aj za vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na likvidáciu vysoko postaveného prokurátora údajne páchatelia plánovali použiť nástražný výbušný systém, informoval v pondelok denník Pravda

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Peter Šufliarsky

Spoločne so Šufliarskym sa údajne mali plánovať aj vraždy ďalšieho prokurátora Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica. Z prípravy ich likvidácie boli 14. augusta obvinení Alena Zsuzsová, Zoltán Andruskó, Tomáš Szabó a Miroslav Marček.

Podľa vyjadrení prokuratúry z pondelka 19. augusta, v súčasnosti nie sú také informácie a dôkazy, ktoré by dokazovali organizačnú spoluúčasť podnikateľka Mariana Kočnera, ktorý bol s rovnakou skupinou obvinený pri prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Denník Pravda uvádza, že páchatelia v prípade plánovanej vraždy prokurátora Šufliarskeho zvažovali rozstrieľanie alebo použitie nástražného výbušného systému, pričom likvidácia mala byť objednaná v lete 2018.

Pravda z prostredia vyšetrovania zistila, že vražda sa mala uskutočniť v blízkosti domu Petra Šufliarskeho. Na kamerových záznamoch z tejto lokality z minulého roka sú dokonca zachytené osoby, ktoré mali vraždu pripravovať.

“Na záznamoch, ktoré boli ešte zachované, bol pohyb ľudí obvinených z Kuciakovej vraždy a potvrdilo sa, že boli na obhliadke terénu,” uviedol denníku nemenovaný zdroj.

“K usmrteniu Šufliarskeho nedošlo iba v dôsledku zadržania obvinených v súvislosti s úkladnou vraždou nebohého Jána Kuciaka a jeho partnerky,“ uviedol v pondelok dozorový prokurátor ÚŠP.

Samotný Šufliarsky k objednávke vraždy a jej motívu uviedol: “Všetko to spolu súvisí. Bol som neovplyvniteľný, nevedeli ma korumpovať ani diskreditovať cez volavky. Nevedeli sa mi dostať pod kožu a preto si museli dať veľkú námahu, aby ma odstránili.“

Odstúpenie z funkcie

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v marci informoval, že bývalý prvý námestník GP Peter Šufliarsky mu po vzájomnom rozhovore oznámil, že k 1. aprílu 2019 odstupuje zo svojej funkcie. Stalo sa tak po tom, čo na verejnosť unikla jeho SMS komunikácia s Marianom Kočnerom, ktorú zverejnil opozičný politik Igor Matovič.

Matovič vtedy vyhlásil, že Šufliarsky si s podnikateľom Kočnerom vymenil 430 SMS správ, z ktorých niektoré boli údajne priateľské. Čižnára poslanec vyzval, aby vyvodil dôsledky.

Šufliarsky na zverejnenie SMS komunikácie reagoval so slovami, že s podnikateľom priateľský vzťah nemal a esemesky boli len zdvorilostnou komunikáciou. Dodal, že Matovič, ako aj novinári, ktorí disponujú sms-komunikáciou ju majú nelegálne.

Podľa šéfa GP Jaromír Čižnára poslanec Matovič ultimátom na odvolanie Šufliarskeho prekročil hranicu a dopustil sa vydierania generálneho prokurátora. Podľa Čižnára pokiaľ bude Matovič v politike, nikdy sa nedostaneme na úroveň, aby sa v parlamente jednalo slušne (viac v článku).

Výzvy Zlatice Kušnírovej i Šufliarskeho rodičov

Šufliarskemu adresovali list rodičia zavraždenej dvojice Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

V liste rodiny oboch uviedli: “Spravodlivosť je viac ako zákon, priznanie viny je to, čo robí ľudí veľkými. Mal by ste komunikáciu s Kočnerom zverejniť. Žiadame vás o to,” napísali rodičia Jána a Martiny v liste, ktorý publikoval denník Plus jeden deň.

“Lebo netušíte, čo prežívame. Zobrali nám najcennejšie, čo sme mali. Možno aj vaším pričinením boli zastrelení dvaja mladí ľudia a zničené životy ich blízkych. Nezverejnenie vrhá na vás večný tieň viny a keď raz pravda uzrie svetlo sveta, budú sa za vás vaši blízki hanbiť. Pravdy sa bojíte?” Uvádza denník a dodáva, že autori listu si jeho podpis nahrávali, “aby ich konšpirátori nemohli obviniť, že im ho niekto nadiktoval”.

Na vyjadrenia zareagovali rodičia prokurátora Šufliarskeho: “Máme už dosť ohováračiek a výziev na jeho adresu. Môžeme ubezpečiť obe rodiny, že sa za nášho syna určite hanbiť nebudeme, pretože nenesie žiadnu vinu na vražde ich detí.“ uvádzajú a opisujú svojho syna ako čestného človeka, ktorý nemá žiadny veľký majetok.

“Sme presvedčení, že keď NAKA posúdila jeho SMS, ktoré vás tak veľmi zaujímajú, sú v prípade vraždy vašich detí nepoužiteľné, lebo s prípadom nemajú nič spoločné. Náš syn poslal M. K. za mreže, predsa keby ho mal “kúpeného”, tak by sa ho snažil z toho vyviniť,“ dodávajú manželia Šufliarski.

“Nie ste oprávnená, aby ste ľudí vyzývali k odstúpeniu zo svojho postu. Pamätajte si, že pravda vyjde najavo a budete to vy všetci, kto sa budete musieť za znevažovanie dobrého mena nášho syna ospravedlniť.“ Dodávajú k tomu, že “takto sa trpiaci a smútiaci rodič nespráva“.

Zlatica Kušnírova opäť reagovala: “Keď budú v mojej koži, potom môžu vynášať súdy,” odkazuje. “On nám nesedí ako prokurátor, nie ako človek. Nech ich zverejní, keď s tým nie je problém! Nič iné nechceme. Veď my nevravíme, že je vrah. Ale čo si o ňom máme myslieť, keď spolupracoval s objednávateľom vraždy našich detí! Ak má čisté karty, tak nech ich všetky vyloží!”uviedla Kušnírová.

Jaroslav Zajac

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj