Bratislava 22. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

K tretej voľbe kandidátov na ústavných sudcov pristúpi opozícia zodpovedne. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedla nezaradená poslankyňa NR SR a členka poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita Zuzana Zimenová. V prvých dvoch kolách voľby mal parlament zvoliť 18 kandidátov na ústavných sudcov, z ktorých by prezident SR Andrej Kiska vymenoval deväť. Zákonodarcom sa nepodarilo zvoliť dostatočný počet kandidátov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke poslankyňa NR SR Zuzana Zimenová (SaS)

„Prikláňam sa k tomu, čo povedal pán prezident, keď povedal, že to je vinou laxného prístupu v parlamente. Vedeli sme 12 rokov, že budeme potrebovať doplniť ústavný súd. To, že sa to robilo na poslednú chvíľu, je chyba súčasnej koalície, ktorá zlyhala,” uviedla Zimenová. Podľa nej je jedným z dôvodov to, že predseda Smeru-SD Robert Fico hral svoje hry. „Koalícia zdržiavala voľbu aj preto, že sa chcel stať nielen ústavným sudcom, ale dokonca predsedom Ústavného súdu SR, ako sám povedal na vypočutí, čo je nehorázna drzosť. Preto sme sa dostali do časového tlaku a ústavný súd je teraz nefunkčný,” dodala.

Ďalším problémom podľa Zimenovej bolo, že koalícia o kandidátoch nerokovala s opozíciou. „Predpokladám, že najmä Smeru-SD a Slovenskej národnej strane šlo o konkrétne mená. Takisto Most-Híd si zvolil svojich kandidátov. Smer a SNS si však nevedeli predstaviť obsadenie súdu aj inými ľuďmi ako svojimi, preto zablokovali širšiu dohodu naprieč parlamentom,” uzavrela nezaradená poslankyňa.

V prvom kole voľby kandidátov na ústavných sudcov zákonodarcovia nezvolili ani jedného kandidáta, v druhom kole štyroch. Z nich Kiska 17. apríla vymenoval troch – Ivana Fiačana, Petra Molnára a Ľuboša Szigetiho. Tretie kolo voľby sa uskutoční na májovej schôdzi parlamentu.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj