Žilina 26. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Rekordný počet novorodeniatok očakávajú v tomto roku v žilinskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP). Hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková informovala agentúru SITA, že k pondelku 25. novembra v nemocnici evidujú 1 561 narodených detí, čo prekračuje počet pôrodov za celý vlaňajší rok. Najviac bábätiek prišlo v žilinskej nemocnici na svet začiatkom jesene, mesiac august bol v znamení dvojičiek, keď sa narodili až štyri súrodenecké páry

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Na rekordnej bilancii pôrodov má podiel aj fakt, že žilinskú pôrodnicu nevyhľadávajú len Žilinčanky. „Do našej pôrodnice prichádzajú nielen budúce mamičky z okresu Žilina, ale aj rodičky z okresov Bytča, Kysucké Nové Mesto, Martin, Čadca či Považská Bystrica. V pôrodnej knihe však nájdeme aj Dubnicu nad Váhom, Žiar nad Hronom či iné vzdialenejšie mestá,” uviedla Záteková.

Podľa primára oddelenia gynekológie a pôrodníctva FNsP Žilina Martina Sudeka za zvýšeným záujmom možno hľadať nielen vyššiu natalitu, ale tiež dôveru mamičiek v kvalitu a starostlivosť oddelenia gynekológie a pôrodníctva a novorodeneckého oddelenia. „Vlani sa u nás k poslednému dňu roka 2018 narodilo 1 528 detí, tento rok sme takýto počet novorodeniatok privítali už v polovici novembra, a to máme pred sebou ešte celý december. Sme preto veľmi vďační za dôveru všetkých mamičiek, ktoré si vybrali našu pôrodnicu,“ zdôraznil Sudek.

Oddelenie gynekológie a pôrodníctva prešlo za posledný rok výraznou modernizáciou. „Novú tvár dostali izby, chodby, zrekonštruované sociálne zariadenia, pôrodná sála, vyšetrovne aj staré výťahy. Komfort priniesli i nové postele pre pacientky, mobilné postieľky pre novorodeniatka, moderný komunikačný systém, bezplatná WiFi. Pokračujú komunikačné školenia zdravotníkov a aktuálne i kompletná prestavba gynekologickej prijímacej ambulancie na prízemí pavilónu,” priblížila novinky hovorkyňa nemocnice.

Najviac bábätiek prišlo v žilinskej nemocnici na svet začiatkom jesene. „V októbri sme mali postupne v starostlivosti 166 novorodeniatok narodených v našej pôrodnici. Každý jeden deň tak pribudlo v priemere päť detí,” uviedla primárka novorodeneckého oddelenia FNsP Žilina Katarína Jackuliaková s tým, že nechýbali ani dvojčatá. „Od začiatku roka si 22 mamičiek odnieslo domov nie jedno, ale rovno dve bábätká. V znamení dvojičiek bol práve august, keď sa v priebehu jedného mesiaca narodili dvojčatá až štyrikrát,” dodala k pôrodnej bilancii Jackuliaková.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj