Bratislava 22. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Európska únia (EÚ) musí dosiahnuť dohodu o ďalšom postupe pri obchodných rokovaniach s USA čo najskôr. Zhodli sa na tom v piatok ministri hospodárstva na neformálnom rokovaní Rady EÚ pre obchod v rumunskej Bukurešti. Prerokovali mandáty EÚ pre začatie rokovaní o dvoch bilaterálnych obchodných dohodách s USA, konkrétne o dohode o eliminácii ciel na priemyselné výrobky a dohode o posudzovaní zhody v oblasti technickej regulácie

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke minister hopodárstva SR Peter Žiga

USA zvažujú v najbližších mesiacoch zavedenie cla na dovoz európskych automobilov, čo EÚ striktne odmieta. Jedným z riešení je spoločná dohoda o odstránení cla na priemyselné výrobky. “Situácia je vážna. Ďalšie vyhrotenie sporov nemá význam pre nikoho a škodí obchodu. EÚ by však mala trvať na tom, že novú dohodu podpíše, až keď USA zrušia zbytočné clo na oceľ a hliník z minulého roka a nezavedú ho aj na osobné automobily. EÚ musí postupovať jednotne, aby chránila svoje záujmy,” skonštatoval v stanovisku pre médiá slovenský minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

Zároveň doplnil, že prípadné zavedenie cla priamo poškodí európsky automobilový priemysel a dotkne sa aj Slovenska. “Verím, že zdravý rozum pri rokovaniach s USA zvíťazí. Inak dostane globálny obchod v tomto zložitom období ďalšiu nepríjemnú ranu, ktorú pocítime aj my,” dodal Žiga.

Mandát na rokovanie s USA by mali ministri schváliť na ďalšom stretnutí v marci. Diskutovali aj o modernizácii Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktorá v súčasnosti čelí najhlbšej kríze od svojho vzniku v roku 1995. Jej postup nedokázal priniesť výsledky v rokovaniach o ďalšej liberalizácii svetového obchodu a hrozí paralýza systému pre urovnávanie sporov. Mnohé členské štáty si neplnia notifikačné povinnosti a situáciu zhoršuje aj prijímanie jednostranných protekcionistických opatrení zo strany niektorých krajín, ktoré nie sú v súlade s pravidlami WTO. Modernizácia by mala tieto problémy riešiť a lepšie sa prispôsobiť neustálym zmenám v globálnom obchodnom prostredí.

Ministri diskutovali aj o aktuálnom stave rokovaní o dohodách o voľnom obchode medzi EÚ a ďalšími krajinami ako je Mexiko, Čile, Austrália, Nový Zéland, či zoskupenie Mercosur.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj