Praha 14. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-David Josek)

Po posledných antibabišovských demonštráciách publicista Petr Žantovský poukazuje na to, že za Miliónom chvíľok pre demokraciu nestoja zapálení dobrovoľníci, ale profesionálny a dobre platený manažment. Mnoho ľudí v Českej republike ale ich výzvu neakceptuje, čo paradoxne dokazuje aj ich transparentný účet

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Masovú demonštráciu proti Babišovi organizovalo združenie Milion chvilek pro demokracii

Žantovský sa na portáli ParlamentníListy.cz vracia k iniciatíve Milión chvíľok pre demokraciu, ktorá už druhý rok organizuje demonštrácie proti premiérovi Andrejovi Babišovi (ANO). Žantovský sa zameral na ich transparentné účet, kde analyzoval prichádzajúce platby aj výdavky spolku.

„Samozrejme že najviac peňazí zhltla 16. novembra tá maškaráda na Letnej,“ konštatoval novinár. „Napríklad tam zahučalo za požičanie agregátov 95 tisíc, za požičanie techniky a LED obrazoviek 184 tisíc a za iné LED obrazovky 327 tisíc, za ozvučenie Letenskej pláne 140 tisíc, za prenájom komunikačnej techniky 65 tisíc, za živý prenos z Letnej skoro 90 tisíc, za kompletný manažment odpadového hospodárstva – proste upratovanie neporiadku, ale je to pekne politicky korektne uvedené: kompletný manažment odpadového hospodárstva, len si predstavte ten management – 61 tisíc,“ vymenoval najväčšie výdavky.

Za jeden mesiac tak bol spolok schopný minúť 1,934 milióna českých korún. Pritom, s odvolaním sa na skoršiu správu v Blesku, poukazuje, že časť peňazí ide aj do vreciek samotných organizátorov. Konkrétne spomenul poprednú tvár Milióna chvíľok Mikuláša Minářa.

„Mikuláš Minář už verejne hovorí o tom, že on je na plný úväzok v spolku a vďaka tomu to mohlo vzniknúť, pretože on tomu naozaj venuje väčšinu času,“ citoval v júni Blesk jedného z organizátorov Benjamina Rolla.

Okrem toho s nimi na dohodu pracujú aj ďalší ľudia. Najužší tím má okolo pätnásť ľudí.

„Tak len aby sme vedeli – aj tí, ktorí si myslia, že je to správne – že to nie je naivná banda dobrovoľníkov, ale veľmi dobre platený manažment, nielen odpadového hospodárstva,“ poznamenal Žantovský.

Každopádne výplaty pre členov spolku Milión chvíľok zverejnený transparentný účet v tomto roku neobsahuje. Väčšina nákladov ide na technické zabezpečenie demonštrácií alebo propagačné materiály.

Žantovský si ale všíma aj „recesistické“ príspevky neprevyšujúce jednu korunu, pri ktorých stojí odkaz s kritikou ich spolku s konštatovaním:’Skvelá prezidentská kampaň. Tím A. Babiš ďakuje.’,“ cituje Žantovský niektoré z nich.

„Napríklad akýsi pán Musil im poslal jeden halier, skutočne 0,01 CZK, a komentoval to: ‘Otvorili ste mi oči. Nikdy som ho nevolil, ale nabudúce to Andrejovi hodím.’ Alebo akýsi Radim Hroch poslal desať halierov, ten bol teda štedrejší, a komentoval to slovami: ‘Vďaka vám ho budem voliť.’

Spolok Milión chvíľok

Kampaň Milión chvíľok pre demokraciu za odstúpenie Babiša odštartoval vo februári roku 2018. Predsedom spolku Milión chvíľok je 26-ročný študent Mikuláš Minář. Spolok Babišovi vyčíta kauzu Čapí hnízdo a jeho údajný konflikt záujmov, z ktorého ho obviňuje Európska komisia, ale aj jeho minulosť, kedy bol v archívoch vedený ako spolupracovník ŠtB, čo premiér však odmieta.

Počas svojho pôsobenia spolok organizoval niekoľko rozsiahlych demonštrácií po celej Českej republike. Doposiaľ najväčšia demonštrácia sa konala 16. novembra, deň pred výročím Nežnej revolúcie, na ktorej sa zúčastnilo až 300 tisíc ľudí. Naposledy sa protestná akcia konala 10. decembra na Václavskom námestí.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj