Oslo 13. decembra 2018 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)

Na prípad Nórky Silje Garmovej, ktorá vlani v septembri utiekla s dcérou do Poľska zo strachu, že ju nórska sociálna služba Barnevernet pripraví aj o druhé dieťa, upozornil český poslanec Európskeho parlamentu Tomáš Zdechovský s tým, že žena dostala azyl v Poľsku

Ilustračné foto

Advokát Garmovej uviedol, že Poľsko týmto gestom dokázalo, že rodina je skutočnou najvyššou hodnotou štátu.

“Ministerstvo zahraničných vecí vydalo kladné stanovisko pre udelenie azylu pre Silju Garmovú a jej dcéru. Predtým toto stanovisko vydal aj Cudzinecký úrad, ktorý ho musí formálne znovu potvrdiť, ” uviedla poľská advokátska firma, ktorá Garmovou zastupovala.

V prípade sa priamo angažoval český europoslanec z Tomáš Zdechovský, ktorý povedal, že s matkou sa osobne pozná. “Po štúdiu dokumentov k prípadu som sa za ňu zaručil u poľského ministra zahraničia. Z udelenia azylu mám preto obrovskú radosť. Je to hlavne signál Nórsku, že už naozaj musí zreformovať ich systém ochrany detí, pretože dochádza k tak zásadným pochybeniam, že to oprávňuje inú krajinu udeliť rodine politický azyl,” vysvetlil Tomáš Zdechovský.

Žene bola dávnejšie odobratá jej staršia dcéra Frøya, a to v priebehu rozvodu na základe bližšie nepreskúmaného udania zo strany jej bývalého manžela, že užíva lieky proti bolesti a vedie “chaotický spôsob života”. Matka smie dcéru vidieť až v jej dospelosti. Nórsky úrad neskôr hrozil odobratím aj mladšej dcéry, ak sa ukáže akékoľvek pochybenie zo strany Garmovej.

  • “Ani v Nórsku, ani v Poľsku žiadny lekár nepotvrdil, že by bola pod vplyvom liekov proti bolesti, a to aj keď k tomu mala počas dlhšej hospitalizácie príležitosť, preto boli argumenty Garmovej prijaté a azyl udelený. Ochráni sa tak teraz už takmer dvojročná dcéra Eira, aby mohla zostať s matkou, ktorá sa o ňu vzorne stará,” dodal Zdechovský.

Asylum protection granted to Norwegian citizen @GarmoSilje and her doughter (persecuted by #barnevernet) is a strong statement of Poland in favor of #familyRights international guarantees!

Today Polish authorities have confirmed that #FamilyLife is the fundamental value. pic.twitter.com/kuSnuNI9lF

— Jerzy Kwaśniewski (@jerzKwasniewski) 12. decembra 2018


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj