Varšava, Kyjev 29. januára 2020 (HSP/Foto:SITA/AP/WJC-Shahar Azran)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas návštevy Poľska vyhlásil, že Ukrajina je solidárna s Poľskom v otázke, že Sovietsky zväz rozpútal Druhú svetovú vojnu a   vyvolal holokaust

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Volodymyr Zelenskyj

Prízvukoval to na spoločnej tlačovej konferencii so svojím poľským kolegom Andrzejom Dudom. Niektoré ukrajinské médiá poukázali na to, že hysterickú kampaň obviňovania Sovietskeho zväzu a Ruska, ktorú začalo Poľsko a pobaltské štáty a ku ktorej sa pripojili aj niektoré členské štáty EÚ, podporila aj Ukrajina.

„Poľsko a poľský ľud, ako prví, pocítili na sebe sprisahanie totalitných režimov. Toto zapríčinilo začiatok Druhej svetovej vojny a umožnilo nacistom naštartovať smrtonosný zotrvačník Holokaustu,“ cituje prezidenta Volodymyra Zelenského ukrajinský denník Strana.

Prízvukuje, že Zelenskyj tvrdil, že koncentračný tábor Osvienčim (Auschwitz) neoslobodili vojska Červenej armády, ale Ukrajinci a obvinil Sovietsky zväz z rozpútania Druhej svetovej vojny a vyvolávania holokaustu. Poľský a ukrajinský prezidenti vyhlásili, že koncentračný tábor oslobodili vojská Ukrajinského frontu, ale ani slovom nespomenuli to, že to boli jednotky Červenej armády.

Volodymyr Zelenskyj vymenoval mená zopár Ukrajincov, ktorí sa zúčastnili na oslobodení koncentračného táboru, a spomenul, že to boli vojska Prvého Ukrajinského frontu, Ľvovskej divízie. Z jeho slov však zahraniční novinári mohli urobiť záver, že to boli iba akési „ukrajinské vojská“, ktoré oslobodili Osvienčim, ale nie príslušníci  Červenej armády, v ktorej radoch boli vojaci vyše 100 národností, vrátane Ukrajincov a Rusov…

Najväčší a najpopulárnejší ukrajinský denník Strana tejto tematike venoval niekoľko článkov a priamo poukázal na to, že falzifikátorská „s.r.o-čka“ Poľsko – pobaltské štáty – Ukrajina – a zopár členských krajín EÚ – totálne prekrúca dejiny, falšuje fakty a otvorene klame. A pozor: toto nie sú „hlasy kremeľských agentov“, ruských médií, ale hovoria to ukrajinskí novinári najpopulárnejšieho denníka v krajine.

Ako vždy, úplne perfektný komentár na túto tému vo svojom videoblogu prezentovala Olesja Medvedevová, komentátorka denníka Strana. Jasne a zrozumiteľne (presne tak znie aj názov rubriky, ktorú vedie novinárka) vysvetlila, v čom a prečo klamú poľskí, pobaltskí a ukrajinskí „odborníci“ a politici. Pripomenula obom prezidentom, že Ukrajinský front Červenej armády dostal podobný názov preto, že sa zúčastnil na oslobodení územia vtedajšej Ukrajinskej SSR a predtým mal iný názov – Voronežský front…

So sarkazmom poznamenala, že čo by dnes hovorili poľskí a ukrajinskí politici, keby tento front nebol premenovaný: teraz tvrdia, že tábor oslobodili Ukrajinci, pretože to urobili vojská Prvého Ukrajinského frontu. A keby front nepremenovali, čo by mali hovoriť – že tábor oslobodili Voronežci, obyvatelia Voronežu? Olesja Medvedevová podčiarkla, že tábor smrti, ako aj mnohé ďalšie, oslobodili vojská Červenej armády, ktorej príslušníkmi boli ľudia mnohých národností, a spomínať iba Ukrajincov, ale zároveň nespomínať ostatných, znamená zneucťovať ich pamiatku.

V závere podčiarkla, že v Izraeli priamo hovoria, že Osvienčim a mnohé ďalšie tábory smrti oslobodila Červená armáda, ale v Poľsku a na Ukrajine sa to akosi „hanbia“ spomínať.  Komentár Olesi Medvedevovej si môžete pozrieť a vypočuť tu:

Eugen Rusnák

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj