Brusel 11. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)

Frakcia Zelených v Európskom parlamente sa v stredu vyslovila, že Ursulu von der Leyenovú nepodporí na post predsedníčky Európskej komisie (EK). Informovala o tom agentúra DPA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Ursula von der Leyenová

“Rozhodnutie frakcie Zelených! Budeme hlasovať proti von der Leyenovej,” napísal na Twitteri člen nemeckých Zelených Sven Giegold. V stanovisku sa ďalej uvádza, že kandidátka na šéfku EK zastávala v otázke ochrany klímy pozíciu “bez ambície”, a čo sa týka právneho štátu v Poľsku, Maďarsku a na Malte nepreukázala jasný postoj. Podľa Zelených podáva von der Leyenová “vágne odpovede namiesto európskeho odhodlania konať”. “Európa potrebuje silnejšiu, jednoznačnejšiu predsedníčku EK,” napísali predstavitelia Zelených na Twitteri.

Nemeckú političku von der Leyenovú nominovali do funkcie predsedníčky EK minulý utorok lídri krajín EÚ po tom, ako na tento post odmietli špicenkandidátov, teda volebných lídrov hlavných európskych politických táborov.

Von der Leyenová v stredu absolvovala pracovné stretnutia s predstaviteľmi jednotlivých politických skupín v Európskom parlamente (EP), ako aj rokovania s Konferenciou predsedov EP, čím sa usilovala získať si dôveru čo najväčšieho počtu europoslancov pred hlasovaním o dôvere. To je zatiaľ naplánované na 16. júla v Štrasburgu. V 751-člennom europarlamente bude potrebovať podporu nadpolovičnej väčšiny poslancov – vzhľadom na neprítomnosť troch katalánskych poslancov v EP musí získať najmenej 374 hlasov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj