Bratislava 20. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Finančné úspory získané znížením počtu justičných čakateľov majú spoločensky menší význam ako zlepšenie ich personálnej poddimenzovanosti. Myslí si to Združenie sudcov Slovenska (ZSS), ktoré sa v tejto súvislosti listom obrátilo na ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) a premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Informoval o tom prezident ZSS Juraj Sopoliga

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Juraj Sopoliga

“Signalizované zníženie počtu justičných čakateľov sa vo svojom dôsledku môže reálne prejaviť vo vytvorení nedostatočných personálnych podmienok pre zvýšenie úrovne vymožiteľnosti práva pre občanov,” upozorňuje združenie. Gál totiž v auguste vyhlásil, že v rámci šetriacich opatrení, na ktoré vyzval minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD), rezort spravodlivosti príjme 50 justičných čakateľov namiesto avizovaných 100.

K úsporám by podľa ZSS naopak viedlo legislatívne zakotvenie inštitútu pomerného odchodného a pomerného príplatku za výkon funkcie sudcu. “Odchádzajúci sudca v období pred vznikom nároku na starobný dôchodok bude mať nárok len na pomernú dávku odchodného, ako aj príplatku k dôchodku, na ktorý mu ale vznikne nárok, až keď bude mať nárok na takzvaný občiansky dôchodok. Okamžité úspory nastanú vyplácaním výrazne nižšieho platu pre nových sudcov než pre odchádzajúcich (90 percent nastupujúci, 120 percent, resp. 125 percent odchádzajúci),” vysvetľuje ZSS.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj