Praha 26. marca 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)

Šéfkuchár Zdeněk Pohlreich vo svojom rozhovore pre reláciu Prostor X vysvetlil, prečo sa rozhodol podporiť jednotky integrovaného záchranného systému rozvozom poctivej stravy. O záchranu samotného gastronomického biznisu sa však podľa neho musí postarať štát, keďže súčasná situácia je pre reštaurácie ešte horšia, ako kedykoľvek predtým

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Zdeněk Pohlreich

Zdeněk Pohlreich je jedným z tých, ktorý fakticky prišiel o prácu v dôsledku vládneho nariadenia o uzavretí krčiem a reštaurácií. Svoju iniciatívu rozvozu jedál pre záchranné zložky vníma z tohto hľadiska ako terapeutickú činnosť, ktorá mu pomáha prispieť k boju s koronavírusom.

Všetci šijú rúška a akokoľvek je to záslužná vec, mne prišlo, že už toho je veľa. A ja som si uvedomil, že keď som bol na vojne, tak nám hovorili, že kvalitná strava je pre morálku mužstva dôležitá,hovorí.

Organizáciou kvalitného jedla pre tých, ktorí sú momentálne najvyťaženejší z nás a, ktorí sa väčšinou stravujú nie úplne dobrým spôsobom, chce gastronóm, aby im táto starosť odpadla. Zároveň sa Pohlreich zapojil medzi signatárov listu vláde, kde apeluje s prosbou o pomoc.

List popisuje problém, ktorý zasiahol gastronómiu ako takú. Gastronómia je veľmi závislá na ľuďoch, tak sa ten problém zásadne zhoršuje, pretože ľudia teraz nemajú čo robiť. Len si myslím, že táto skutočnosť, že štát hospodári s našimi peniazmi, prináša pre neho elementárny záväzok sa o tých ľudí starať, keď nastane krízová situácia,predpokladá Pohlreich.

Súčasný núdzový stav považuje za smrtiaci pre mnoho reštaurácií, v zásade je situácia podľa neho ešte horšia ako v roku 1968 alebo 11. septembra 2001. V tej dobe ten kšeft spadol, napríklad o 60 percent, teraz je to na nule, teraz to zamrzlo totálne. Pre mňa je to vôbec prvá skúsenosť tohoto typu a nezažili sme nikdy nič podobné,priznáva sa.

Odpustenie daní je v situácii platobnej neschopnosti gastronomických podnikov vnímané Pohlreichom ako veľmi dôležité opatrenie, ktoré by od vlády očakával.

Revízia hodnôt

Reštauratér sa tiež vyjadril k možnosti zákazu cestovania na dva roky, čo podľa neho zmení videnie sveta pre veľa ľudí. Je to tvrdá skúška, bude to určite katarzia toho, čo je kto schopný a neschopný prežiť, predpovedá. Pohlreich si tiež myslí, že ľudia dokonca budú musieť prehodnotiť svoj život, ktorý je vnímaný ako samozrejmý a jednoduchý.

Z jeho pohľadu nejaký jednoducho šialený elektromobilizmus, gretizmus, všetky tieto mäkké reči o ničom a nekonečné mudrovanie o tom, ako ten svet by chcel zmeniť, to všetko pôjde bokom a ľudia začnú žiť svoj život o niečo asi skromnejšie. Všetko bolo samozrejmé, všetko sme si museli kúpiť a myslím si, že za tými produktami sme prestali vidieť toho človeka, ktorý to vlastne musí vyrobiť. Lenže to samozrejme nie sú intelektuáli, ktorí by plnili internet tými vzletnými kecami. A myslím, že nám zrazu dôjde, že aj to blbé rúško, ktoré ja vidím svojím spôsobom ako niečo symbolické, musí niekto vyrobiť,verí.

Pohlreich zdôrazňuje, že štát sa teraz ukázal ako nedostatočne pružný, avšak každá kríza podľa neho zároveň preverí či zavedený systém nie je zbytočne zložitý a, či má nejakú schopnosť sebaočištenia.

Založili sme transparentný účet na to stravovanie pre tie zložky a chceme to tým jednoduchým spôsobom, aby ľudia nám jednoducho poslali peniaze, aby sme z toho potom mohli nakúpiť suroviny, namiesto toho musím riešiť ďalšie veci, aby to jednoducho bolo legálne, čuduje sa.

Nemyslí si však, že toto je výlučne český problém. Čelí mu Európa ako celok.

Ja si neviem predstaviť, ako bude ďalej fungovať inštitúcia typu Európskej únie alebo Európskeho parlamentu v rozsahu, na aký sme si zvykli. Niekde sa tie peniaze budú musieť ušetriť, že áno? Predsa nie je možné, aby tam sedela armáda úradníkov, ktorá sa nejakým záhadným spôsobom (mám aspoň ja svoj osobný pocit) s nástupom tejto krízy úplne vytratila. A zrazu je tu každý za seba a pán Boh pre všetkých,“ podotýka.

Novinár mu však pripomenul, že pomaly ide o výmenu zdravotníckej pomoci a poskytnutie Česku finančných prostriedkov, na čo mu Zdeněk Pohlreich odpovedal o prvoradej dôležitosti konkrétnych činov.

Myslím si, že naše akcie hovoria hlasnejšie ako nejaké vzletné slová. Rečami sa to nevyrieši,uzavrel.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj