Bratislava 3. decembra 2019 (HSP/Foto:/Pixabay)

Český europoslanec Tomáš Zdechovský sa v svojom blogu venoval správe americkej výskumnej organizácie Pew Research Center, ktorá uvádza, že v roku 2016 sa s nejakou formou obťažovania či prenasledovanie potýkali kresťania v 144 krajinách. Ďalej znepokojujúcou správou je aj najnovšia správa pápežskej nadácie Cirkev v núdzi, ktorá mapuje situáciu prenasledovania kresťanov. Na mnohých miestach došlo totiž k zhoršeniu situácie pre kresťanov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Aj napriek znepokojivým prieskumom sa téme prenasledovanie kresťanov, až na pár výnimiek, nedostáva veľkej pozornosti.

Zdechovský informuje, že situácia kresťanov vo svete je vážna predovšetkým v krajinách ležiacich v Ázii a v severovýchodnej časti Afriky. Najmä na Blízkom východe a všeobecne v moslimskom svete navyše čelia niektoré kresťanské komunity existenčnému  ohrozeniu.  Príkladom sú Sýria a Irak.

„Prenasledovanie kresťanov tu síce v poslednej dobe zvlášť vďaka porážke ISIS poľavilo, však budúcnosť kresťanov zostáva najmä v druhej menovanej krajine aj naďalej veľmi neistá. V Sýrii sužovanej od roku 2011 občianskou vojnou, klesol počet kresťanov o dve tretiny,“ upozorňuje Zdechovský.

Ešte žalostnejší je situácia Iraku, kde z pôvodných zhruba 1,5 milióna kresťanov pred rokom 2003 klesol ich počet možno aj na menej ako desatinu pôvodného stavu. Podľa súčasných odhadov môže byť posledné číslo dokonca nižšie ako 120 tisíc.

„Celú vec robí ešte smutnejšiu skutočnosť, že práve v oboch blízkovýchodných krajinách môžeme nájsť jedny z najstarších kresťanských komunít na svete. Významná časť miestnych kresťanov patrí ku starobylému národu Asýrčanov, z ktorých mnohí dodnes hovoria variantom aramejčiny – jazyka, ktorým hovoril aj sám Ježiš Kristus. V prípadoch oboch kresťanských komunít bolo veľkým problémom, že mediálny záujem o ne stále zostal skôr v tieni iných udalostí,“ vysvetľuje Zdechovský.

Ani v Európe nemajú kresťania na ružiach ustlané 

Zdechovský ďalej píše, že už aj kresťania v Európe sa čoraz častejšie stretávajú s rôznymi perzekúciami. Organizácia pre monitorovanie diskriminácie voči kresťanom v novej správe uvádza, že sa kresťania v Európe stretli v roku 2018 s 325 prípadmi neznášanlivosti a trend narastá.

V tejto súvislosti Zdechovský pripomenul prípad 19-ročnej iránskej kresťanky Moloudpoor, ktorá utiekla do Švédska po tom, čo ju rodina chcela prinútiť vziať si svojho bratranca. Švédsko ju teraz ale vyhostilo, hoci jej v Iráne hrozí trest smrti. „Švédsko pritom nemá problém s repatriáciou svojich bojovníkov ISIS a nedávno vyhlásili, že 6 radikálov nepredstavuje ohrozenie pre bezpečnosť krajiny,“ píše Zdechovský.

Svetová pozornosť pomohla

Ďalším známym prípadom prenasledovania pre kresťansku vieru je Ásíjá Nóríová, známa skôr ako Asia Bibi. Táto matka piatich detí bola v novembri 2010 odsúdená na trest smrti za údajné rúhanie, a kvôli tomu strávila osem rokov v cele smrti.

„Prípad si získal celosvetovú pozornosť a rozsudok odsúdili vedľa organizácií bojujúcich za práva prenasledovaných kresťanov aj známe ľudskoprávne organizácie ako Amnesty International alebo Human Rights Watch. Podporu našla Asia Bibi napr. aj u vtedajšieho pápeža Benedikta XVI. Dlhodobé naliehanie zvonku zjavne pomohlo. Pakistanský najvyšší súd nakoniec vlani v októbri rozsudok zrušil. Vyhrané potom ale Asia Bibi ešte nemala, pretože súd musel prepustenie odložiť kvôli fanatikom usilujúcim o jej život,“ vysvetľuje Zdechovský prípad veriacej ženy o ktorý sa zaujímal aj slovenský politik Ján Figeľ.

Asia Bibi, vo svojom prvom živom videu z exilu zverejnenom na portáli The European Post poďakovala ľuďom, ktorí jej pomáhali v čase, keď sedela v cele smrti, a špeciálne slovenskému politikovi Jánovi Figeľovi. „Chcem poďakovať anjelovi, osobe, ktorá mi doteraz pomáhala od môjho uväznenia: týmto človekom je Ján Figeľ, osobitný vyslanec Európskej únie pre náboženskú slobodu. Som mu skutočne vďačná a a želám si, aby Boh mohol poskytnúť viac ľudí ako on,“ povedala podľa portálu Asia Bibi

Český europoslanec v závere svojho blogu uvádza, že prípad tejto ženy je dôkazom toho, že zvýšená svetová pozornosť zo strany médií a verejnosti môže spolu so zapojením významných predstaviteľov volajúcich po jej prepustení urobiť veľa.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj