Ottawa 28. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Adrian Wyld/The Canadian Press)

Kanadská Ottawa bude 4. februára dejiskom “naliehavého stretnutia” zástupcov štátov tzv. limskej skupiny, ktoré sa bude venovať kríze vo Venezuele. Informovala o tom v pondelok ministerka zahraničných vecí Kanady Chrystia Freelandová

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Chrystia Freelandová

Účastníci prediskutujú možné kroky na podporu venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa a ľudu tejto krajiny, uviedla.

Väčšina členov tzv. limskej skupiny – bloku 14 latinskoamerických krajín a Kanady – nalieha na venezuelského prezidenta Nicolása Madura, aby odstúpil z funkcie v krajine, ktorá je v hlbokej ekonomickej a politickej kríze a má veľké problémy so zabezpečením potravín a liekov pre svojich obyvateľov. Okrem toho Venezuela zápasí aj s infláciou.

Venezuela je už niekoľko dní dejiskom pouličných protestov, ktoré si vyžiadali najmenej 35 obetí na životoch. Ich účastníci žiadajú Madurov odchod z funkcie.

Predseda venezuelského Národného zhromaždenia Guaidó sa minulý týždeň vyhlásil za dočasného prezidenta. Uznali ho Spojené štáty, Kanada, Izrael i väčšina latinskoamerických krajín. Na strane Madura naopak stoja Rusko, Čína, Irán, Turecko, Kuba, Mexiko či Bolívia.

Podporu Guaidóvi vyjadrila v pondelok aj venezuelská konzulka v americkom Miami Scarlet Salazarová. Vo videoposolstve podľa agentúry AP uviedla, že sa chová podľa ústavy ako kariérna diplomatka a aj naďalej si bude v Miami plniť svoje konzulárne povinnosti.

Už v sobotu venezuelský vojenský atašé vo Washingtone oznámil, že už neuznáva vládu Madura. Plukovník José Luis Silva svojich “bratov v armáde” vyzval, aby podporili predsedu parlamentu Guaidóa ako dočasného prezidenta.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj