Teherán 19. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ebrahim Noroozi)

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf vyjadril v stredu presvedčenie, že jeho nedávne stretnutie s americkým senátorom vystrašilo administratívu prezidenta Donalda Trumpa, pretože to bola príležitosť hovoriť priamo s „americkým ľudom“. Informovala o tom agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Mohammad Džavád Zaríf

Zaríf sa minulý týždeň počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie stretol s Chrisom Murphym, ktorý je senátorom Demokratickej strany za americký štát Connecticut.

Murphy v utorok svoje stretnutie so Zarífom obhajoval po tom, ako sa objavili pochybnosti a prezident Trump tvrdil, že tým mohol porušiť americké zákony. USA v roku 2019 pridali Zarífa na sankčný zoznam.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo povedal, že dúfa, že každý, kto sa so Zarífom stretne, bude v súvislosti s Iránom zastávať postoj USA.

Pompeo za stretnutie so Zarífom opakovane kritizoval iných Američanov vrátane Johna Kerryho, ktorý bol ministrom zahraničných vecí v rokoch 2013 – 2017, pripomína AP.

„Trump a Pompeo sa boja, že sa senátor od iránskeho ministra zahraničných vecí dozvedel fakty,“ povedal Zaríf.

Murphy svoje stretnutie so Zarífom označil za dôležité, pretože je podľa neho nebezpečné nerozprávať sa s nepriateľmi. Dodal, že o Iráne nemá „falošné predstavy“ a táto krajina je nepriateľom USA.

Irán a Spojené štáty ako dlhoroční úhlavní nepriatelia sa dostali na pokraj vojny po útoku amerického dronu v Iraku, pri ktorom bol 3. januára usmrtený veliteľ jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd Kásem Solejmání. Irán reagoval raketovými útokmi na iracké základne, na ktorých boli umiestnení americkí vojaci.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj