Teherán 5. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ebrahim Noroozi)

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf v pondelok uviedol, že prednedávnom dostal pozvanie do Bieleho domu na stretnutie s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktoré však odmietol. Informovala o tom agentúra DPA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Mohammad Džavád Zaríf

“V New Yorku mi oznámili, že ak toto pozvanie neprijmem, dostanem za to sankcie… a ja som ho odmietol,” povedal Zaríf na tlačovej konferencii v Teheráne. Svoje negatívne stanovisko zdôvodnil tým, že “pokiaľ USA držia zbraň pri hlave Iránu”, nemôžu prebiehať žiadne rokovania.

Zarífa pozval do USA v mene prezidenta Trumpa podľa amerických médií republikánsky senátor Rand Paul v polovici júla, keď sa stretli v New Yorku.

Zaríf uviedol, že rozhovory s Trumpovou administratívou by zvažoval len v tom prípade, ak by USA zmiernili ekonomické sankcie, ktoré znovu zaviedli po tom, čo Washington odstúpil od jadrovej dohody s Iránom.

Spojené štáty uvalili finančné sankcie na iránskeho šéfa diplomacie Zarífa minulú stredu. Podľa DPA ide o nezvyčajný krok, ktorý by mohol prerušiť možnú cestu k vzájomným rokovaniam medzi USA a Iránom.

Irán sa však podľa Zarífa nevzdá snáh o diplomatické riešenie konfliktu. “My všetci prichádzame a odchádzame, ale diplomacia tu bude stále,” povedal. Naznačil tým, že politická situácia vo Washingtone sa môže zmeniť, poznamenala DPA.

Spojené štáty Irán opakovane obviňujú z vojenskej agresie. V posledných týždňoch napätie ešte viac narástlo v súvislosti so zadržaním zahraničných ropných tankerov v Perzskom zálive Iránom.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj