Islamabad/Naí Dillí 17. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)

Najmenej 50 obetí na životoch si vyžiadali záplavy v Pakistane spôsobené silným dažďom, ktoré poničili domy i na poliach úrodu. Informovala o tom v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na pakistanské úrady

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Väčšinu úmrtí spôsobila voda valiaca sa z hôr do údolí a silný vietor, spresnili vládne zdroje. Takmer 150 ľudí utrpelo zranenia a boli ošetrení v nemocnici.

Najviac postihnutými oblasťami sú provincia Chajbar Paštúnchvá na severozápade krajiny a Balúčistán na juhozápade, kde bolo zaplavených viacero miest.

Záchranári a armáda pomáhali s evakuáciou ľudí uviaznutých v mestách a dedinách Balúčistánu. Záplavy takisto zničili stovky hektárov pšenice v provincii Pandžáb v strednej časti krajiny.

Minister pre informácie a vysielanie Favád Čaudhurí povedal, že vláda udržiava armádu a záchranárov v pohotovosti, pretože na základe predpovedí sa očakávajú ďalšie dažde.

Búrka, ktorá sa prehnala cez územie v západnej časti Indie, si vyžiadala najmenej 35 obetí na životoch a zanechala rozsiahle škody, informovala v stredu agentúra AFP.

Silný vietor zasiahol štáty Radžastan a Gudžarát, ležiace na východe, a Madhjapradéš v strednej časti krajiny, kde rúcal steny, stromy a elektrické vedenie.

Vietor a neočakávané dažde zasiahli aj hlavné mesto Naí Dillí. Z dôvodu búrok museli v krajine zrušiť aj niekoľko politických zhromaždení spojených s prebiehajúcimi parlamentnými voľbami.

Prudký dážď a záplavy zasiahli aj 16 z 34 provincií Afganistanu, uviedol na svojom webovom portáli denník Daily Sabah. Záplavy si v provincii Herát na západe Afganistanu vyžiadali najmenej päť obetí.

Záplavy väčšinou oblasť južnej Ázie zasiahnu počas obdobia monzúnov, ktoré sa začína v júli a končí v auguste. Odborníci pripisujú predčasné dažde globálnemu otepľovaniu.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj