Berlín/Viedeň 9. novembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Kerstin Joensson)

Bývalý rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorý už vyhral predčasné parlamentné voľby vo svojej krajine, poskytol rozhovor pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Kurz skritizoval aroganciu západných štátov a uviedol, že Brusel by mal trvať na dodržiavaní právneho štátu vo všetkých členských krajinách EÚ

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Sebastian Kurz

„Je to západná arogancia, ktorá tu čiastočne existuje, ktorá posilňuje pocit krivdy vo východnej Európe a ktorá bohužiaľ u časti obyvateľov západnej Európy vedie k tomu, že sa na Východoeurópanov pozerajú zvrchu,“ cituje slová Kurza ČTK.

Podľa rakúskeho politika by všetky európske štáty mali dodržiavať zásady právneho štátu a Brusel by na tom mal trvať. „To je základ EÚ,“ vysvetlil Kurz. „To, že sa počas migračnej krízy niektoré štáty pokúšali iné prinútiť k politike otvorených dverí, len priekopy v Európe určite prehĺbilo,“ dodal.

Kurz uviedol, že „protieurópske myšlienky“ pochádzajú nielen z východnej časti EÚ. „Sú tiež na Západe – aj keď vďaka bohu nie vo väčšine. Ale keď urobí Východoeurópan nejaký návrh, tak to nie je automaticky očierňovanie EÚ. A nie každý návrh zakladajúceho člena (EÚ) je automaticky odvážnym európskym prístupom,“ zdôraznil Kurz.

Vo svojom rozhovore sa tiež dotkol pozícií EÚ k Severnému Macedónsku a Albánsku. Nedávne rozhodnutie nezačať prístupové rokovania s týmito balkánskymi štátmi Kurz označil za „absolútne zlé“. Podľa neho ide o dvojaký štandard voči krajinám východnej Európy.

Vyhral napriek škandálu

Na konci septembra sa Rakúska ľudová strana (Österreichische Volkspartei, ÖVP) vedená Sebastianom Kurzom stala lídrom predčasných parlamentných volieb. Podľa kanála ORF strana získala 38,4% hlasov.

Na konci tohtoročného mája Národná rada Rakúska vyslovila nedôveru Kurzovi a celej vláde republiky. Toto rozhodnutie podporila Sociálnodemokratická strana Rakúska (52 poslancov), Rakúska strana slobody (51 poslancov) a strana Jetzt (7 poslancov).

Otázka o vyslovení nedôvery Kurzovi bola vznesená opozíciou na pozadí vládnej krízy v krajine, ku ktorej viedlo škandalózne video, ktoré zverejnilo vydanie Süddeutsche Zeitung a Spiegel. Na ňom vicekancelár a vodca Rakúskej strany slobody (APS) Heinz-Christian Strache a jeho zástupca Johan Gudenus hovorili so ženou, ktorá sa predstavila ako Alena Makarovová, neter ruského oligarcha. Išlo vraj o financovanie.

Dohody neboli implementované a navyše sa ukázalo, že dievčina bola študentkou z Čiernej Hory, ktorá s Ruskom nemala nič spoločné. Škandál však rovnako skončil rezignáciou Stracheho a Kurza.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj