Praha 23. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Petr Robejšek Facebook)

Český politológ, ekonóm, komentátor a publicista Peter Robejšek sa na svojom účte na Facebooku vyslovil k súčasnému stavu dnešnej Európskej únie a okomentoval tiež to, ako dopadol summit o viacročnom rozpočte EÚ

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Petr Robejšek

Robejšek vo svojom komentári na sociálnej sieti uvádza, že „ani táto babylonská veža nebude dostavaná“. Zmieňuje sa pritom o svojom pohľade na EÚ.

„V priebehu posledných rokov sa EÚ čoraz viac podobá Rade vzájomnej hospodárskej pomoci, neblahej pamäti. Hlavným nástrojom nadvlády Moskvy boli ruské tanky. EÚ je spolok, ktorý chcel byť pravým opakom. V posledných dekádach, ale stratil zmysel, cieľ a akcieschopnosť. Zabezpečiť poslušnosť jeho členov majú peniaze. Ich pomocou chce západoeurópska politická kasta donútiť slobodomyseľné a sebavedomé spoločnosti, v strede Európy, na čele s Poľskom a Maďarskom, aby pripustili zánik európskej civilizácie a zbedačenie svojich občanov,“ myslí si a naráža tak na mimoriadny summit Európskej únie o novom viacročnom rozpočte.

Uvádza tiež, že sa mu páčilo, ako cieľ rozpočtových vyjednávaní v Bruseli presne popísal komentátor nemeckého rádia Deutsche Welle. Následne citoval jeho slová: „Nový rozpočet je potrebné využiť na to, aby dal do laty Maďarsko a Poľsko. Túto šancu ale šéfovia štátov a vlád nevyužili. “

„Áno, to sa im zatiaľ nepodarilo len preto, že občania týchto krajín a aj drvivá väčšina Čechov a Moravanov, dali svojim vodcom jasne najavo, že odmietajú, aby ich demokratickosť známkovali postavy ako Frans Timmermans,“ myslí si politológ a ekonóm.

Neustupujme a nezapredávajme sa

Robejšek tak poukazuje na to, že sme sa zatiaľ nepredali. „Ale len keď my všetci neustúpime snahe, ktorá je vlastná všetkým politikom,“ nakoniec sa nejako dohodnúť „, tak máme šance uchrániť náš spôsob života a pozitívnu perspektívu našej krajiny aj pre budúce generácie,“ dodáva.

Záverom si potom ešte neodpustil dve poznámky. Prvá z nich sa týkala toho, že nechce ani pomyslieť na to, ako by sa pri rozpočtových rokovaniach správala česká vláda za premiéra Sobotku, alebo vláda zložená z dnešných opozičných strán.

„Celkom zábavné mi príde pripomenúť zlovestné vízie politikov a väčšiny expertov, že brexitom bude trpieť hlavne Veľká Británia. Zatiaľ je to naopak, tak ako to predpovedala hŕstka triezvych analytikov. Vystúpením Anglicka z EÚ sa smer európskeho procesu definitívne obrátil; od zjednocovania k rozpadu,“ stálo v druhej z nich.

Rozpočet a summit v Bruseli

Včera sme informovali o tom, že mimoriadny summit Európskej únie o novom viacročnom rozpočte skončil neúspechom. Lídri 27 členských krajín totiž ani po dvoch dňoch rokovaní v Bruseli nedokázali nájsť zhodu. Český premiér Andrej Babiš už pred začatím summitu vyjadril nespokojnosť nad počínaním svojich kolegov.

Predseda Európskej rady Charles Michel v piatok večer oznámil, že sa hlavy štátov a vlád EÚ nedokázali zhodnúť na celkovej výške rozpočtu pre obdobie 2021 až 2027.

„Bohužiaľ sme zistili, že nie sme schopní dosiahnuť dohodu a potrebujeme viac času … Bolo to zložité vyjednávanie, zvlášť po brexite,“ vyhlásil Michel.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj