Bratislava 29. mája 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Vyplácanie odmien formou zvýhodneného 13. platu prinesie zamestnancom viac peňazí na výplatnej páske. Podpredsedníčka vlády Gabriela Matečná na dnešnom rokovaní kabinetu navrhne, aby túto formu využili všetky ministerstvá. Vďaka inštitútu trinásteho platu dostanú zamestnanci na účet viac, a to bez toho, aby jednotlivé rezorty museli navyšovať prostriedky v rozpočte

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná

„Vyplácanie odmien formou zvýhodneného 13. platu ušetrí financie nielen podnikateľom, ale aj štátnej správe. Ministerstvá za Slovenskú národnú stranu (SNS) už včera avizovali, že využijú túto formu vyplácania odmien. Rada by som presvedčila aj ostatných kolegov a kolegyne z vlády, aby na vyplácanie odmien na svojich ministerstvách využili práve formu 13. platu,“ uviedla pred rokovaním vlády podpredsedníčka vlády Gabriela Matečná.

Novela Zákonníka práce zaviedla od mája minulého roka čiastočné oslobodenie trinástych a štrnástych platov od daní a odvodov. Dobrovoľne vyplatené trináste a štrnáste platy sú postupne oslobodené od daní a odvodov do sumy 500 eur pod podmienkou, že sú aspoň vo výške priemerného mesačného zárobku zamestnanca.

Trináste platy zamestnávateľ vypláca v júni a štrnáste platy v decembri. Podmienkou je to, aby pri trinástom plate oslobodenom od daní a odvodov pracovný pomer zamestnanca trval nepretržite aspoň dva roky. Oslobodenie štrnásteho platu od daní a odvodov je podmienené tým, aby zamestnanec pracoval u zamestnávateľa nepretržite aspoň štyri roky a druhou podmienkou je, aby zamestnávateľ vyplatil zamestnancovi aj trinásty plat.

Trinásty plat v sume aspoň priemerného mesačného zárobku zamestnanca bol do výšky 500 eur prvýkrát oslobodený od zdravotného poistenia od minulého roku, od dane z príjmov sa oslobodí v tomto roku a od sociálnych odvodov od roku 2021.

Štrnásty plat v sume najmenej priemerného mesačného zárobku sa do výšky 500 eur prvýkrát oslobodil od zdravotných odvodov od vlaňajška, od dane z príjmov takisto od minulého roka a od sociálnych odvodov sa oslobodí od tohto roku. Zo sumy trinásteho a štrnásteho platu, ktorá prevyšuje 500 eur, sa naďalej platia daň z príjmov, aj sociálne a zdravotné odvody.

„Ak by ministerstvá prešli na formu vyplácania odmien formou 13. platu, zamestnanci štátnej správy dostanú na účet viac, a to bez toho, aby sme museli navyšovať v prostriedky v rozpočte. Samozrejme, rovnako to platí aj pre súkromný sektor či samosprávu,“ dodala Gabriela Matečná.

Redakciu informoval Michal Feik, štátny radca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj