Bratislava 27. mája 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Juraj Roščák)

Hospodárskou a sociálna rada SR dnes odsúhlasila zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Ako agentúru SITA informoval hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák, návrh zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje prešiel tripartitou, teda odsúhlasením zástupcov vlády, zamestnávateľov a odborov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Novú legislatívu Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR predloží vláde na schválenie na najbližšom rokovaní. Zálohovanie je podľa MŽP jediným účinným riešením, ako dosiahnuť aspoň 90-percentnú mieru triedenia jednorazových nápojových PET obalov, ktorých sa na slovenský trh ročne uvedie približne jedna miliarda.

Na Slovensku bolo v minulosti niekoľko pokusov zaviesť zálohovanie plastových fliaš a plechoviek. Ako informoval Ferenčák, výrazný posun nastal koncom roka 2018, keď podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos predstavil ucelený návrh legislatívy, ktorá vzišla z odbornej štúdie Inštitútu environmentálnej politiky. „Na základe tejto precíznej štúdie, ako aj po vzore európskych krajín, kde už zálohovanie funguje, sme pripravili systém, ktorý dokáže presunúť PET fľaše z riek, lesov a ulíc tam, kam patria, do recyklačných zariadení. Navyše, v rámci regiónu strednej Európy budeme prví, kto zálohovanie PET fliaš a plechoviek od nápojov reálne zavedie,” uviedol Sólymos.

Envirorezort takisto konštatuje, že zaviesť zálohovanie bolo aj želaním zákazníkov. Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý počas januára 2019 na vzorke 1 030 respondentov uskutočnila agentúra AKO, viac ako 86 percent opýtaných podporuje zálohovanie PET fliaš a plechoviek, pričom len 10 percent je proti takémuto návrhu. Po zavedení zálohovania volali aj odborné a dobrovoľné organizácie – od poľnohospodárov, vodohospodárov, rybárov, až po ochranárov či turistov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj