San Salvador 12. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Salvador Melendez)

Členovia parlamentu v Salvádore odsúdili v utorok udalosť spred dvoch dní, keď prezident Nayib Bukele vstúpil do priestorov zákonodarného zboru s ozbrojenými policajtmi a vojakmi v snahe dosiahnuť schválenie plánu financovania ozbrojených síl. Incident označili za „ukážku použitia hrubej sily na zastrašenie zákonodarcov“ a „prejav násilia pripomínajúci najtemnejšie chvíle salvádorských dejín“, citovala zo zverejneného vyhlásenia tlačová agentúra DPA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ozbrojenci špeciálnych síl ozbrojených síl Salvadorskej armády na príkaz prezidenta Nayiba Bukeleho sú v kongrese po príchode zákonodarcov

Poslanci Zákonodarného zhromaždenia, ktoré je pod kontrolou opozície, vo vyhlásení „dôrazne odsúdili vpád do zákonodarnej komory a jej vojenské prevzatie na príkaz prezidenta a veliteľa ozbrojených síl“.

Vo všeobecnosti sa predpokladá, že cieľom opisovaného postupu malo byť zastrašenie poslancov, aby schválili pôžičku vo výške 109 miliónov dolárov (100 miliónov eur) na zaistenie lepšieho vybavenia pre armádu. Bukele má týmto spôsobom plniť svoj sľub, že zníži šokujúcu mieru vraždenia, ktorá je v Salvádore jednou z najvyšších na svete.

Prezident argumentuje tým, že zaobstaranie vojenského vybavenia, ako sú kamery, drony a vrtuľníky, má rozhodujúci význam v boji proti miestnym vplyvným zločineckým skupinám. Opoziční poslanci však požadujú podrobnejšie informácie o tom, ako budú peniaze použité.

Najnovší vývoj nasledoval iba deň po tom, ako salvádorský najvyšší súd pripustil sťažnosť na neústavný postup Bukeleho a nariadil mu, aby sa zdržal využívania ozbrojených síl na „aktivity v rozpore s ich účelmi stanovenými ústavou“.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj