Washington 24. februára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Mark Schiefelbein)

Zakladateľ čínskeho technologického gigantu Huawei, poďakoval prezidentovi Trumpovi za to, že pomohol “spropagovať” technológiu 5G po zákaze spoločnosti v Spojených štátoch kvôli obavám z “ohrozenia národnej bezpečnosti”. Informácie priniesol portál RT

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke je logo čínskeho výrobcu smartfónov Huawei

Počas rozhovoru pre CBS This Morning, Ren Zhengfei povedal s náznakom sarkasmu, že americkí predstavitelia, ktorí upozorňovali na možné problémy spojené s 5G, boli len “figúrkami”, pretože pomohli šíriť informácie o tejto čínskej technológii.

Zhengfei povedal, že 5G nebolo doteraz všeobecne známe. “Ale teraz všetky tieto úžasné články hovoria o 5G… a stávame sa viac vplyvnými a získavame viac zmlúv,” povedal.

“Povedzte im prosím, že im v skutočnosti ďakujem za podporu,” povedal zástupca čínskej technologickej firmy hostiteľke, Bianne Golodrygovej.

Spoločnosť Huawei uzavrela zmluvu s takmer 30 krajinami, ale Spojené štáty stále tvrdia, že táto technológia môže znamenať hrozbu pre národnú bezpečnosť a dokonca varujú svojich spojencov, že by mohlo dôjsť k prehodnoteniu vojenských vzťahov, ak budú technológiu používať.

Bývalý riaditeľ CIA, Michael Morell, pre CBS povedal, že kvôli svojej rýchlosti a schopnosti umožniť veľký tok údajov, 5G “zvyšuje schopnosti spravodajských služieb resp hackerov ukradnúť údaje.”

Zhengfei však uviedol, že tieto obavy sú nepodložené a že 5G nie je “atómovou bombou” či “vojenským vybavením”.

Postoj vlády Trumpa je v rozpore s názorom viacerých európskych krajín. Robert Hannigan, bývalý riaditeľ spravodajskej agentúry GCHQ v Spojenom kráľovstve uviedol, že neexistuje žiadny dôkaz o tom, že Huawei uľahčuje špionáž Pekingu a odmietol celú “hystériu” okolo 5G.

Taliansko, Nemecko a Francúzsko odmietli americké obavy v súvislosti s touto technológiou. Nový Zéland a Austrália však obavy Washingtonu vzali do úvahy a zakázali pomáhať spoločnosti Huawei pri vývoji 5G sietí. Podobný postoj zaujala aj Česká republika


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj