Bratislava 30. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Spoločnosť Eurogas sa chystá znovu zažalovať Slovensko. Medzinárodná arbitráž sa bude týkať údajne nelegálneho odobratia licencie na ťažbu mastenca v Gemerskej Polome. Počas prvej arbitráže spoločnosť neuspela

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Európska spoločnosť Eurogas chce znovu zažalovať Slovenskú republiku. Medzinárodná arbitráž by sa mala týkať údajného nelegálneho odobratia licencie na ťažbu mastenca v Gemerskej Polome.

Prvá arbitráž skončila v roku 2017 na pôde Medzinárodného centra pre urovnávanie investičných sporov (ICSID), kde firma nebola úspešná. Nová žaloba by mala byť podaná do konca júla, povedal predseda predstavenstva spoločnosti Wolfgang Rauball.

Budeme žiadať výrazne vyššie odškodné ako v prvej arbitráži. Získali sme geologické dôkazy o väčšom rozsahu ložiska mastenca v Gemerskej Polome, než sme si doteraz mysleli. Naše odhady hovoria o hodnote 19 20 miliárd eur,povedal Rauball.

Wolfgang Rauball dlhodobo tvrdí, že odobratie licencie na ťažbu v roku 2004 nebolo legálne a na jeho pozadí prebiehali korupčné aféry.

Nahromadili sme dôkazy o kriminálnom správaní vlastníkov spoločnosti Schmid Industrie Holding (SIH), ktorí cez spoločnosť Eurotalc držia licenciu na ťažbu mastenca a jej prepojenie na štátne banské orgány v Slovenskej republike, vyhlásil.

Majiteľ spoločnosti SIH Robert Schmid vyjadrenia predsedu predstavenstva Eurogas odmieta so slovami, že sa jedná o vykonštruované výmysly.

Pán Rauball rád útočí na každého, na mňa, na Slovenskú republiku, na banské úrady. Celé to považujem za vymyslené konštrukcie z jeho strany, ku ktorým sa nechcem ďalej vyjadrovať,” vyhlásil Robert Schmid.

V prvej arbitráži skončila spoločnosť Eurogas neúspešne. ICSID v rozhodnutí z roku 2017 prijal jurisdikčné námietky slovenskej strany. Slovenské ministerstvo financií vydalo správu k vtedajšej arbitráži:

V priebehu arbitráže sa totiž ukázalo, že keď sa pôvodná zahraničná americká spoločnosť Eurogas (I) dostala do konkurzu v roku 2004, v roku 2005 bola založená spoločnosť s rovnakým menom Eurogas (II), pričom obe spoločnosti sa po skončení konkurzu zdanlivo zlúčili. Všeobecný súd dospel k jednoznačnému záveru, že žalobca Eurogas (II) sa nelegálne snažil zlúčiť so spoločnosťou Eurogas (I). Keď išlo o nelegálne zlúčenie, nemohli na spoločnosť Eurogas (II) prejsť žiadne práva, ktoré by sa mohli uplatňovať v tejto arbitráži.

Spoločnosť Eurogas AG už od roku 2010 hrozila Slovensku arbitrážami, a to za zmarené investície v Gemerskej Polome. V roku 2011 žiadala spoločnosť 500 miliónov euro. Následne sa k nároku na odškodné pridala spoločnosť Eurogas Inc. Tá je zaregistrovaná v Spojených štátoch. Suma požadovaných náhrad sa vtedy vyšplhala na 1,5 miliardy euro. Argumentácia spoločnosti vychádzala z porušenia práv vyplývajúcich z dohody medzi USA a ČSFR o vzájomnej podpore a ochrane investícií z roku 1991.

Gemerské ložisko mastenca je považované za jedno z najväčších na svete, má sa jednať minimálne o 85 miliónov ton materiálu s vysokou čistotou. Mastenec sa používa napríklad pri mäkčení plastov alebo ako prísada do liekov.

Mastenec sa v tejto oblasti našiel náhodou, keď geológovia hľadali cín.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj