Havana 8. januára 2019 (HSP/Foto: TASR/AP- Ramon Espinosa)

Záhadný zvuk, na ktorý sa sťažovali diplomati USA v kubánskej Havane, že ich z neho bolí hlava a je im nevoľno, má nakoniec údajne jednoduché vysvetlenie. Odborník totiž v nahrávke počuje zvuk jedného zo živočíchov

Ilustračné foto

Veľvyslanectvo USA v Havane zvýšilo počet svojich zamestnancov v roku 2017 o viac ako dvojnásobok. No diplomati sa začali sťažovať na bolesti hlavy, nevoľnosť a iné ochorenia, pretože v domácnostiach a v neďalekých hoteloch počuli nevysvetliteľné prenikavé zvuky.

Došlo to až k tomu, že začali vznikať špekulácie o pôsobení akejsi tajnej akustickej zbrane. Ako pred rokom informovala agentúra AP, nahrávky z Havany boli odoslané na analýzu spravodajským službám a americkému námorníctvu, ktoré má pokročilé možnosti analyzovať akustické signály, ale žiadne jasné vysvetlenia nezískali.

Zvuk sa vyskytoval v pulzoch rôznej a nekonzistentnej dĺžky, raz v dĺžke 7 sekúnd, raz 12 sekúnd, potom 2 sekundy a pod., potom na pár sekúnd bolo ticho a potom znova zvuk začal. Agentúra podotýka, že “nie všetci americkí zamestnanci počuli tieto zvuky a tiež nepočuli presne to isté”.

Spektrálny analyzátor frekvencie a amplitúdy signálu ukázal, že nie je to len jeden zvuk, ale možno viac ako 20 rozdielnych frekvencií alebo stôp. Podľa Kausika Sarkara, odborníka na akustické a profesorské inžinierstvo na Univerzite Georgea Washingtona, ľudské ucho nie je ani schopné začuť celý tento rozsah, ale “organizmus ho aj napriek tomu vníma v plnej miere”.

S analýzou zvukového záznamu sa však pokračovalo ďalej a podľa novín The Guardian je najnovšie zistenie britských a amerických vedcov dosť prekvapivé. Malo by ísť o zvuky pochádzajúce od malého hmyzu známeho pod latinským názvom Anurogryllus celerinictus, čiže jednoducho cvrček. Samčeky cvrčkov tieto svoje zvuky vydávali na prilákanie samičiek.

Potvrdzuje to Fernando Montealegre-Zapata, profesor senzorickej biológie na univerzite v Lincolne. “Zvuky tohto karibského druhu majú asi 7 kHz a sú vydávané s neobvykle vysokou rýchlosťou, ktoré človek pociťuje ako nepretržité ostré trilkovanie,” vysvetľuje a chápe, že to môže dosť výrazne rušiť. Na základe uvedeného vysvetlenia možno konštatovať, že k útoku na veľvyslancov USA nedošlo.

Čo však s ťažkosťami amerických diplomatov? Lekári na univerzite v Pensylvánii vykonali testy na takmer dvadsiatich zamestnancoch veľvyslanectva a v marci minulého roka dospeli k záveru, že diplomati utrpeli isté otrasy, ale ostatní zdravotnícki odborníci namietali, že lekári nesprávne interpretovali výsledky testov.

V novej štúdii Montealegre-Zapata spolu s Alexandrom Stubbsom z Kalifornskej univerzity vyhľadali vedeckú databázu zvukov hmyzu, ktorá sa zhodovala s kubánskym záznamom. Nie úplná zhoda zvukov súvisela s tým, že vedecké nahrávky sa získali z voľnej prírody a tie kubánske sa nahrali vo vnútri, takže malé odlišnosti mohli vzniknúť odrazmi zo stien, podlahy a stropu.


Zdroj