Košice 9. februára 2019 (HSP/Foto:

Košický súd rozhodol o nevine Petra Kalmusa v kauze osekania symbolov komunizmu z pamätníka padlých sovietskych vojakov v centre Košíc. Obžaloba mu skutok nevedela dokázať a Kalmus, ktorý sa označuje za výtvarníka, poprel, že by ho spáchal

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Peter Kalmus a Václav Havel

Krajský súd v Košiciach vo štvrtok potvrdil oslobodzujúci verdikt pre Petra Kalmusa v prípade obvinenia z prečinu výtržníctva. Skutok sa stal na Námestí osloboditeľov 20. 8. 2016, teda v čase 48. výročia okupácie ČSSR vojskami Varšavskej zmluvy. Išlo o hanobenie kultúrnej pamiatky a obžaloba tvrdila, že to bol práve Kalmus, kto násilím odstránil z pamiatkovo chráneného pamätníka štyri symboly kosáka a kladiva a Správe mestskej zelene v Košiciach, ktorá spravuje pamätník, tak spôsobil škodu okolo 60 eur. Obžalovaný však obvinenie odmietol a odvolací súd sa stotožnil s rozhodnutím okresného súdu z mája 2018, podľa ktorého nebolo dokázané, že sa uvedeného výtržníctva dopustil obžalovaný.

Kalmus potvrdil, že v ten deň pred polnocou bol pri pamätníku, ale tvrdil, že na ňom nič neosekával. Obžaloba stála na výpovedi jedného svedka, ktorého však obhajoba spochybnila ako nedôveryhodného a nepomohol ani záznam z bezpečnostnej kamery z miesta činu. „Súd nemal bez akýchkoľvek pochybností zistené, že skutok spáchal obžalovaný,“ konštatoval sudca. Obhajoba poukázala tiež na to, že skutok aj tak nebol trestným činom, pretože na pamätníku už neboli namontované pôvodné kovové symboly, ale iba náhradné, preglejkové.

Kalmus v minulosti poškodil viacero pamätníkov z období režimov Slovenského štátu a Československej socialistickej republiky. Spolu so svojím partnerom Ľubošom Lorenzom napríklad obliali červenou farbou bustu komunistického politika Vasila Biľaka, ničili aj pamiatky Červenej armády či slovenských politikov z vojnového obdobia. K ďalším podobným činom, ako je napríklad rozbíjanie pamätných tabúľ slovenských štátnikov z čias Slovenského štátu v Žilinskom a Trenčianskom kraji, sa však Kalmus s Lorenzom nepriznávajú, napriek tomu, že sa zhodou tajomných náhod často vyskytujú práve v tom čase nablízku.

Ivan Lehotský


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj