Bratislava 15. decembra 2018 (HSP/rusvesna.su/Foto:SITA/AP-Pablo Martinez Monsivais)

Portál rusvesna venuje pozornosť vzťahom EÚ a Ruska v súvislosti s poslednými ukrajinskými provokáciami v Kerčenskom prielive. Kým USA vnímajú Ukrajinu ako svoje baranidlo v hybridnej vojne voči Rusku, EÚ zaujala ku Kyjevu podstatne vlažnejšie stanovisko

Na snímke Donald Trump a Vladimir Putin

Rozpad vzájomných vzťahov medzi Ruskom a EÚ pokračoval postupne a riadili ho USA, ktoré potrebujú dotlačiť svojich “európskych partnerov” k totálnej poslušnosti. Brusel, rovnako ako Berlín či Paríž vykazujú čoraz častejšie známky odporu, čo Američania odmietajú akceptovať a čo považujú za neprípustné – USA über alles.

Kyjev bol presvedčený, že Brusel oficiálne okamžite prijme nové sankcie voči Moskve, postoj Bruselu je však nejednoznačný a vlažný, takže opätovne budú musieť úradovať Američania. Nedá sa však donekonečna bojovať proti Rusku, Číne, Iránu prezidentovi Trumpovi a k tomu donucovať nie príliš ochotných partnerov v EÚ k poslušnosti.

S podobnými problémami s akými sa dnes stretávajú protitrumpovské americké elity v USA sa v minulosti stretával aj Hitler, ktorý musel od roku 1943 čoraz častejšie riešiť odstredivé tendencie svojich spojencov, alebo Napoleon ktorý od roku 1812 len silou držal spojencov na uzde. Ani Hitlerovi a ani Napoleonovi sa nepodarilo spojencov násilím udržať, uvidíme, či budú Američania v krotení partnerov z EÚ úspešnejší.

Kyjev vníma s rozpakmi reakcie Bruselu. Brusel doporučil Kyjevu ukončiť konflikt s Moskvou a zamiesť udalosť v Kerčenskom prielive pod koberec. Samozrejme Brusel pod americkým nátlakom svoj postoj pravdepodobne prehodnotí, navyše Brusel musí jednať veľmi opatrne, pretože Američania sú značne rozdráždení a stále ešte majú dostatok síl prinútiť Brusel k poslušnosti. Čas však hrá proti Američanom, jednopolárny svet je už dlho minulosťou a zápas o podobu multipolárneho sveta, do ktorého musia Američania zapájať čoraz viac síl, pokračuje.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj