Bardejov/Stropkov 30. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)

Výdavky na záchranné práce pri veternej smršti z marca tohto roku vo výške viac ako 7 500 eur zaplatí v obciach Richvald (okres Bardejov) a Kolbovce (okres Stropkov) štát. O pridelení finančných prostriedkov rozhodla vláda schválením návrhu na úhradu výdavkov súvisiacich so záchrannými prácami počas mimoriadnej situácie. V prvom prípade dostane prostriedky obecný úrad, v tom druhom vláda odsúhlasila jednorazovú finančnú výpomoc pre fyzickú osobu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Obcou Richvald sa víchrica prehnala v noci z 10. na 11. marca. Silný vietor strhol strechu z jedného rodinného domu a z kultúrneho domu. Vyvrátil tiež viacero stromov a polámané konáre spôsobili nezjazdnosť obecných komunikácií. Starostka obce preto vyhlásila mimoriadnu situáciu. Nevyhnutná bola evakuácia rodiny v zasiahnutom rodinnom dome. Záchranári odstraňovali prekážky na obecných komunikáciách, orezávali a odstraňovali poškodené dreviny a konáre, ako aj poškodenú strechu na kultúrnom dome, ktorý zabezpečili provizórnym prekrytím. Pri záchranných prácach pomáhali hasiči z Bardejova, ale aj miestni dobrovoľní hasiči a pracovníci obce.

Okresný úrad stanovil výšku výdavkov za vykonané záchranné práce na 5 525 eur. Ich refundáciu schválila obci vláda minulý týždeň. „Aj to je pre nás pomoc. Každé euro je dobré, takže sme radi. Samozrejme, celkové škody nám to pokryje len sčasti,“ uviedla pre agentúru SITA starostka obce Richvald Zuzana Germanová. Ako dodala, aktuálne pracujú na rekonštrukcii strechy kultúrneho domu, ktorá stále nie je dokončená. Kultúrny dom pritom iba krátko pred poškodením zrekonštruovali. „Rekonštruovali sme ho po častiach, v rámci možnosti obecného rozpočtu. Mali sme čerstvo prerobené miestnosti pod strechou, všetko ale začalo zatekať. To, čo sme robili v jeseni, sa zničilo,“ uviedla starostka. Doterajšie práce na obnove kultúrneho domu podľa nej stáli obec 23-tisíc eur, rozpočet stavby je ešte o 3 500 eur vyšší. Na rekonštrukciu dostala obec príspevok aj na výjazdovom rokovaní vlády, kde im ministri odsúhlasili 7 000 eur. Ďalšie prostriedky by mohla obec dostať z poistky.

Veterná smršť šarapatila v rovnakom čase aj v obci Kolbovce (okres Stropkov), kde takisto vyhlásili mimoriadnu situáciu. Aj tu na jednom z rodinných domov víchrica strhla strechu, ktorá spadla na vedľa stojaci rodinný dom. Špecializovaná spoločnosť preto musela rozobrať strešnú konštrukciu, odstrániť zvyšky plechu, krytiny a tehál a po stabilizovaní strechy zabezpečiť jej provizórne zakrytie fóliou. Majiteľ domu sa obrátil so žiadosťou o jednorazovú finančnú výpomoc na obec. Okresný úrad určil výšku výdavkov za vykonané záchranné práce na 2 082 eur a túto výpomoc pre fyzickú osobu schválila napokon aj vláda.

Vláda na minulotýždňovom rokovaní odobrila náhradu škôd pre viaceré okresy na Slovensku. Viac ako 1,7 milióna eur si rozdelia obce, ktoré bojovali so silnou snehovou kalamitou, povodňami, veternou smršťou alebo požiarom. Materiál predložilo Ministerstvo vnútra SR, pričom financie budú uvoľnené z kapitoly všeobecnej pokladničnej správy.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj