Moskva 24. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)

Ministerstvo zahraničia USA uplynulé dni informovalo o náznakoch možného použitia chemických zbraní sýrskou vládou. Žiadne dôkazy ale zatiaľ nezverejnilo. V Moskve tvrdia, že americké tajné služby sa spoliehajú na údaje teroristov a vyzvali, aby USA uznali zodpovednosť za zločiny, ktoré koalícia spáchala v Sýrii

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová

Tlačová hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová počas brífingu vyhlásila, že Spojené štáty pri svojich vyhláseniach o údajnom použití chemických zbraní vládnymi silami sa opierajú na neoverené zdroje vrátane informácií od teroristických skupín.

Dva dni pred vyhlásením amerického ministerstva zahraničia o chemických zbraniach ruské centrum pre zmierenie sporných strán informovalo, že ozbrojenci teroristickej skupiny Fronta anNusrat pripravujú provokáciu v sýrskom Idlibe, aby obvinili ruské letectvo z chemických útokov na civilné obyvateľstvo.

Ide predovšetkým o ďalšie divadielko ozbrojencov sýrskej opozície v obci Kaban, provincia Latakia. Informácia bola umiestnená na internetových stránkach, ktoré vlastní teroristická skupina Hay’at Tahrir alSham. Takéto nedôveryhodné zdroje informácie boli dôvodom pre oficiálne vyhlásenie členskej krajiny Rady Bezpečnosti OSN, povedala Zacharavová.

Podľa tlačovej hovorkyne v Moskve s ľútosťou konštatujú, že vyhlásenie na tému údajného použitia chemických zbraní proti vlastnému národu sa stali neoddeliteľnou súčasťou politík severoatlantických spojencov v Sýrii a na Blízkom východe celkovo. Dodala, že USA a ich spojenci sú pripravení rýchlo reagovať na podobné falošné správy.

Moskva tiež vyzýva Washington a jeho partnerov, aby uznali svoju zodpovednosť za zločiny spáchané koalíciou v Sýrii.

Zacharovová poznamenala, že protiteroristické operácie Ruska a sýrskej armády vyvolávajú kritiku západných krajín, ktoré v poslednej dobe zvolávali už dvakrát zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN kvôli tejto téme. Hovorkyňa MZV zdôraznila, že údery ruského letectva a sýrskych síl sa uskutočňujú len na tie objekty teroristov, ktoré boli potvrdené údajmi rozviedky.

Chceli by sme sa v tejto súvislosti opýtať západných predstaviteľov, ktorí sú tak znepokojení humanitárnou časťou idlibskej otázky: Prečo vy nezvolávate separátne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN ohľadom situácie na severovýchode Sýrie, napríklad o následkoch protiteroristických operácií takzvanej medzinárodnej koalície proti IS? Informácií o tom a tiež potvrdených údajov o smrti civilistov v dôsledku činnosti koalície pod vedením USA je dosť,povedala diplomatka.

Zacharovová s odkazom na MVO tiež oznámila, že v septembri 2014 v dôsledku úderov USA a koalície v rade provincií Sýrii zahynulo viac než 13 tisíc ľudí vrátane takmer 4000 civilistov a z nich 1000 detí.

“Čo sa týka Američanov a ich partnerov v koalícii, mali by v sebe nájsť odvahu uznať zodpovednosť za zločiny spáchané v Sýrii, a je ich dosť, vyhlásila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj