Kábul 29. apríla 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)

Afganský prezident Ašraf Ghaní otvoril v pondelok veľké zhromaždenie známe tiež ako Lója džirga. Viac ako 3 200 Afgancov sa počas štyroch dní pokúsi nájsť spoločný postoj pre mierové rozhovory s hnutím Taliban. Zhromaždenie však môže tiež prispieť k ešte väčšiemu rozkolu vo vnútri Spojenými štátmi podporovanej afganskej vlády

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke afganský prezident Ašraf Ghaní hovorí počas prvého dňa mierového zhromaždenia Lója džirga, na ktorom bude približne 3000 predstaviteľov z celého Afganistanu diskutovať o rokovaniach s radikálnym hnutím Taliban

Prezident Ghaní dufá v jednotu na zhromaždení, na ktorom sa stretávajú politici, kmeňoví vodcovia alebo mnoho prominentných osôb. Nezúčastní sa ho však premiér Abdulláh Abdulláh ani bývalý prezident Hámid Karzaj, ktorý sa v pondelok pre americkú agentúru Associated Press vyjadril, že konanie sa zhromaždenia v tomto čase môže byť prekážkou pre mierový proces. Vyjadril tiež znepokojenie, že odstavením premiéra na vedľajšiu koľaj môžu vyvstať podozrenia, že Ghaní zvolal Lóju džirgu z časti pre svoje osobné ambície.

Americký vyslanec Zalmay Khalilzad sa doteraz počas niekoľkých kôl rozhovorov s Talibanom pokúsil priblížiť k dohode, na základe ktorej by sa americké jednotky stiahli z krajiny výmenou za garancie, že Afganistan nebude opätovne útočiskom pre medzinárodný terorizmus. Khalilzadovi sa však nedarí dohodnúť sa s Afgancami na stratégii týkajúcej sa budúcnosti krajiny.

Taliban odmietol priame rozhovory s predstaviteľmi Kábulu, pričom afganskú vládu považuje za bábku Spojených štátov. Posledný pokus o vnútroafganské rozhovory, ktoré sa mali konať začiatkom mesiaca v Katare, stroskotal. Na rozhovoroch sa mali zúčastniť okrem Talibanu aj členovia afganskej vlády, opozície a iní významní predstavitelia.

Lója džirga, tradičné zhromaždenie s cieľom budovať zhodu medzi rozličnými afganskými etnickými skupinami, kmeňmi a frakciami, má posilniť pozíciu Ghaního. Riskuje však, že bude považované iba za stretnutie jeho prívržencov. Zdá sa, že s Ghaním strácajú trpezlivosť aj Američania.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj