Praha 25. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:Maxpixel)

Šestnásť ľudí odsúdila vlani Česká republika za obchodovanie s ľuďmi, napísala v nedeľu webová stránka Českého rozhlasu (ČRo), citujúca z najnovšej štatistiky ministerstva vnútra

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračná snímka

Polícia zaznamenala menej trestných činov spojených s obchodovaním s ľuďmi než v roku 2017. Páchatelia vyvážajú z Česka obete na západ, najmä do Británie, približuje uvedený zdroj.

Obeťami sa stávajú predovšetkým ľudia zo sociálne slabších skupín a cudzinci napríklad z Ukrajiny, Bulharska, Rumunska či Vietnamu.

Obchodníci s ľuďmi obete vydierajú skôr inými spôsobmi než fyzickým násilím. “Buď ich odvezú do prostredia, kde nie sú ľudia schopní sa orientovať, prípadne im hrozia cudzineckou políciou, alebo ich vydierajú tým, že vedia, kde býva ich rodina,” vysvetľuje pre spravodajský server iROZHLAS.cz Markéta Hronková z mimovládnej organizácie La Strada.

Podľa Globálneho indexu otroctva je v ČR v súčasnosti vyše 30.000 novodobých otrokov. Páchatelia ich využívajú najmä na sezónne práce alebo v stavebníctve. V celkovom rebríčku sa tak Česko umiestnilo na 108. zo 167. miest, sumarizuje ČRo.

Za otroka sa podľa medzinárodnej mimovládnej neziskovej organizácie Anti-Slavery International považuje človek, ktorý je prinútený k práci donútením alebo hrozbou, je vlastnený alebo pod kontrolou “zamestnávateľa”, je s ním zaobchádzané ako s majetkom alebo mu je odobraná sloboda pohybu, vysvetľuje Český rozhlas.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj