Bratislava 8. júla 2019 (HSP/Foto:SITA-Peter Rusko)

Niečo viac ako pol roka pred parlamentnými voľbami na Slovensku vznikajú nové politické subjekty ako huby po daždi.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predseda novej politickej strany Za ľudí Andrej Kiska

Podľa informácií spravodajstva RTVS v tomto roku požiadali o registráciu takmer dve desiatky nových politických strán. Ide o subjekty: Šariš, Naše Voľby, Cieľ, Slovenská iniciatíva menšín, Rómske demokratické hnutie, Hlas občana, RADOSŤ Hnutie Slovenska, Únia Štátnej Starostlivosti, Budúcnosť pre Slovensko, Slovenská vlastenecká strana, Pirátska strana, Právo a Povinnosť, Zelenáči – občianska iniciatíva, Rómska strana, Strana Spotrebiteľov, Alternatíva pre Slovensko, Ľudia ulice, Za ľudí.

Každý nový subjekt potrebuje na registráciu na ministerstve vnútra minimálne 10-tisíc podpisov od občanov.  V súčasnosti je na Slovensku zaregistrovaných 156 politických strán a hnutí.

Zo známych politikov nedávno ohlásil založenia strany bývalý prezident Andrej Kiska (Za ľudí) a taktiež sa otvorene diskutuje o novej strane exministra zdravotníctva Tomáša Druckera, ktorý to však osobne zatiaľ nepotvrdil.

Nedávno bola v Národnej rade prešla novela z dielne SNS o pravidlách fungovania politických strán, ktorá určuje stranám limity na počet členov a má zabrániť kupovaniu strán. Nový zákon upravuje tiež nakladanie s finančnými darmi. Novinkou je aj to, že názov politickej strany alebo jej skratka nesmú obsahovať meno alebo priezvisko osoby, ktorá je štatutárnym orgánom, členom štatutárneho orgánu alebo členom prípravného výboru strany.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj