Banská Bystrica 12. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

Po tri roky odňatia slobody podmienečne za zločin športovej korupcie uložil dnes senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici bývalému primátorovi Tisovca Petrovi Mináčovi a jeho spoluobžalovanému Štefanovi Bálintovi. Zároveň im uložil povinnosť v skúšobnej dobe podrobiť sa probačnému dohľadu súdu a zakázal im na jeden rok navštevovať súťažné zápasy futbalistov Tisovca

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Obaja Tisovčania sa ku korupcii priznali a s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) uzavreli dohodu o vine a treste, ktorú súd schválil. Rozsudok je právoplatný, pretože súčasťou dohody je záväzok obvinených, že sa voči nemu neodvolajú. V apríli ŠTS tiež za podplácanie rozhodcov uložil peňažný trest šesťsto eur pre MUDr. Radovana Baníka z Poltára.

Inžinier Peter Mináč bol v čase skutku prezidentom futbalového klubu MŠK Tisovec a inžinier Štefan Bálint členom výboru. Pred zápasom IV. Ligy Juh medzi Tisovčanmi s futbalistami ŠK Čierny Balog, ktorý sa hral 15. júna 2018, oslovil Mináč jedného rozhodcu. Prisľúbil finančnú odmenu pre arbitrov stretnutia, ak ovplyvnia výsledok v prospech Tisovca. Po zápase, ktorý Tisovčania vyhrali 3:1, inžinier Bálint odovzdal v kabíne rozhodcov 150 eur v hotovosti hlavnému arbitrovi s tým, že úplatok bol aj pre jeho dvoch asistentov. Tým Mináč a Bálint spáchali zločin športovej korupcie ako funkcionári športovej organizácie. Skúšobnú dobu podmienečného odsúdenia stanovil súd u Mináča na tri roky, u Bálinta, ktorý skutok spáchal vo forme pomoci, na dva roky.

Trestné stíhanie a obvinenie zo športovej korupcie v rámci Stredoslovenského futbalového zväzu sa začalo akciou “Delegát”, ktorú uskutočnila Národná kriminálna agentúra (NAKA) v júli minulého roku na seminári futbalových rozhodcov v Banskej Bystrici. Hlavní rozhodcovia, ich asistenti a delegáti na osobných stretnutiach prijímali úplatky v rôznej výške od predstaviteľov futbalových klubov za ovplyvňovanie výsledkov zápasov v pôsobnosti Stredoslovenského futbalového zväzu. Vyšetrovateľ NAKA obvinil 21 ľudí zo športovej korupcie. S väčšinou z nich prokurátor ÚŠP začal konanie o uzavretí dohody o vine a treste.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj