Bratislava 8. októbra 2019 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)

Pred dvoma týždňami klimatická Greta Thunbergová na pôde OSN prečítala emotívny prejav, v ktorom uviedla, že ľudstvo stojí na pokraji skazy. Svetových lídrov obvinila z toho, že myslia len na peniaze a vyhrážala sa im, že ich ona a jej prívrženci budú pozorne sledovať. Jej vystúpenie mnohí označili za umelé a na internete začalo pribúdať rôznych, koláží, mémov, remixov a pod., z ktorých najsledovanejším sa stalo videu youtubera Johna Molluska, ktorému vystúpenie Grety pripomínalo death metal

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto z videa na stránkach YouTube

Remix s názvom “Greta Thunberg Sings Swedish Death Metal” bol zverejnený len niekoľko dní po prejave 16-ročnej Švédky. Páčila sa mi jej vášeň a hnev. A slová, ktoré zvolala, mi evokovali temnotu metalu, ktorý milujem: Entombed, Gojira, At The Gates, Sepultura,” uviedol autor videa John Mollusk. Jeho dielo videlo za dva týždne viac ako 4,5 milióna užívateľov. Na ďalších kanáloch ho potom videl ďalší milión ľudí.

 Pozrite si aj ďalšiu kompiláciu mémov spojených s vystúpením mladej aktivistky: 

Greta vo svojom prejave v OSN na lídrov z desiatok krajín sveta, ktorí sa na konferencii zúčastnili, takmer kričala, tí jej prejav viackrát prerušili potleskom. Thunbergová pritom už viackrát v minulosti zdôraznila, že o potlesk a pochvaly nestojí a to, že ju všetci chvália, no nikto nekoná, označila za pokrytectvo.

“Toto je celé zlé. Ja by som tu nemala byť. Mala by som byť v škole na druhej strane oceánu. Lenže vy sa všetci obraciate na nás mladých, aby sme vám dali nádej. Ako si to dovoľujete?” oborila sa na svetových politikov Thunberg, ktorá pricestovala do New Yorku jachtou, pretože odmieta lietanie, ktoré zanecháva obrovskú uhlíkovú stopu.

“Ľudia trpia, ľudia umierajú, celé ekosystémy sa rúcajú, sme na začiatku masového vymierania. A všetko, o čom vy dokážete rozprávať, sú len peniaze a rozprávky o nekonečnom ekonomickom raste. Ako si to dovoľujete?” pokračovala šestnásťročná Švédka.

Thunbergová vyslovila presvedčenie, že na newyorskej klimatickej konferencii “nebudú prijaté žiadne riešenia alebo plány”, ktoré by sa aspoň vzdialene podobali na opatrenia, ktoré je potrebné vykonať. “Tie čísla sú príliš nepohodlné, a vy stále nie ste dostatočne zrelí na to, aby ste povedali, ako to je.

“Zrádzate nás, ale mladí ľudia začínajú vidieť vašu zradu. Upierajú sa na vás oči všetkých budúcich generácií, a ak sa rozhodnete nás zradiť, hovorím vám: Nikdy vám neodpustíme!” povedala Thunberg svetovým politikom.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj