Bratislava 1. júla 2019 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

Predseda strany Spolu Miroslav Beblavý už skôr avizoval, že jeho strana príde pri financovaní kampane pred voľbami do Národnej rady s novinkou, keď si s 5-percentným úrokom požičia od vlastných členov a sympatizantov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke poslanec NR SR Miroslav Beblavý

Beblavý vyhlásil, že študoval finančné modely iných úspešných strán a všimol si, že rozbeh bol väčšinou financovaný tak, že strana mala malý počet, väčšinou dvoch alebo troch, veľkých darcov a donorov, alebo v druhom prípade si stranu založili priamo títo sponzori.

Podľa bývalého politika SDKÚ a Siete tu však je riziko, že ak má strana takýto minimálny počet investorov alebo podporovateľov, tak títo ľudia “môžu mať výrazný vplyv na to, čo sa v strane deje”.

“To pre nás nebolo prijateľné. Preto sme stranu od začiatku financovali tak, že sme sa skladali viacerí, aj teraz nám napríklad stovky členov posielajú každý mesiac dobrovoľný členský príspevok 10, 20 alebo 500 euro, každý podľa možností,” ozrejmil Beblavý.

Dodal, že parlamentné voľby sú oveľa finančne náročnejšia a strana stála pred otázkou ako financovať svoj podiel v kampani koalície PS/Spolu. Podľa Beblavého sa v strane rozhodli pre pôžičku, ktorú odhadli na približne 800-tisíc eur.

“Rozhodli sme sa ich požičať od členov za komerčných podmienok, tak aby sme ich mohli zo štátneho príspevku vedeli splatiť, aj keby ten výsledok nebol až taký dobrý.” Uviedol tiež, že bol “absolútne šokovaný” rýchlou a veľkou odozvou zo strany členov, ktorí tento nápad podporili.

“Môžem povedať, že k dnešnému dňu máme podpísané úverové zmluvy, ktoré prekročili tú hranicu 800-tisíc eur. Dokonca sme to museli zastaviť, lebo ten záujem bol nepomerne vyšší. To ukazuje, že členovia veria v náš úspech.”

Na tlačovej konferencii zaznelo, že na Spolu sa po výzve obrátilo 122 osôb, ktoré mali záujem na základe pôžičky poskytnúť sumu okolo 1,5 milióna eur. Z nich si v strane vybrali 40 “najbližších” veriteľov, ktorí požičali 874-tisíc eur. Z toho je údajne 38 fyzických osôb a dve právnické osoby. Samotný predseda Beblavý podľa vlastných slov požičal 75-tisíc eur.

S právnikmi diskutovali o tom, či má ísť o pôžičky alebo o dlhopisy, ktoré však boli podľa Beblavého administratívne a technicky náročné.

Povedal, že túto myšlienku  – “experiment” – mal v hlave už niekoľko rokov a jej prípravy začali v máji. Beblavý odmietol, že by išlo o reakciu na novelu volebného zákona z dielne SNS, ktorá obmedzuje financovanie politických zoskupení kapitálom z tretích strán.

“Dankov zákon toto ani nijako neovplyvní, lebo 3,5 milióna je limit, a my sme predtým vyzbierali do 300-tisíc a s touto pôžičkou to bude zhruba 1,2 milióna eur. My sme na tretine toho limitu,” dodal.

Veľké peniaze nie sú to, čo my máme a veľké peniaze nie sú to, čím vyhráme voľby, ak ich vyhráme s Progresívnym Slovenskom. To, čím my vyhráme sú ľudia, ktorí sú nadšení a sú ochotní nám pomôcť aj finančne,” dodal predseda Spolu.

Jaroslav Zajac

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj