Berlín 1. marca 2019 (HSP/Foto: Screenshot DW/N.Wojcik)

Múzeum klobásy v bývalom koncentračnom tábore? Tieto plány sú nateraz minulosťou. Viac ako sedemdesiat rokov staré komplexy, ktoré počas druhej svetovej vojny slúžili ako nútene pracovné tábory slúžia dnes ako materská škôlka, predajňa automobilov alebo sauna

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke škôlka v jednej z budov bývalého pracovného tábora

“Na strane do záhrady máme nové a krásna okná. Radi by sme ich mali tiež na prednej časti budovy,” opisuje pre Deutsche Welle Birgit Krollová, riaditeľka materskej školy Sonnenstrahl, ktorú každý deň navštevuje asi päťdesiat detí.

Nič nenasvedčuje tomu, že miestnosti plnej hračiek slúžili pred viac ako sedemdesiatimi rokmi nacistom, ktorí v nich násilím držali robotníkov poslaných na nútenú prácu,” informuje portál iDnes.cz.

Pôvodné okná z druhej strany bývalého nacistického domu však musia zostať, pretože sa na nich vzťahuje pamiatková ochrana. Problémy mala škôlka podľa Krollovej tiež s renováciou strechy či tepelnou izoláciou. Hoci sa vyučujúci sústreďuje predovšetkým na prácu s deťmi, históriu budovy si uvedomujú. “Keď ste tu ráno sami, máte zvláštny pocit,” opisuje Krollová.

Materská škôlka Sonnenstrahl je súčasťou komplexu trinástich budov, ktoré nacisti vystavali v berlínskej štvrti Schöneweide v roku 1943 ako pracovný tábor. Ide o jeden z troch tisíc ubytovacích priestorov pre nútených robotníkov, ktoré nacisti v Berlíne vybudovali. Tento sa však zachoval ako jediný, pretože je postavený z kameňa namiesto dreva. Komplex budov predstavuje pomník približne 500 000 nútených robotníkov, ktorí boli vykorisťovaní v Berlíne.

Ostatné budovy sú v súkromných rukách a okrem škôlky tú nájdete fyzioterapeutické centrum, saunu, predajňu automobilov alebo bowlingovú herňu.

Fakt, že ľudia tieto miesta navštevujú napriek tomu, že boli za vojny miestom utrpenia, je podľa niektorých prinajmenšom zvláštne.

Súčasní nájomníci sa zdajú byť viac smutní z toho, že sú kasárne chránenými historickými pamiatkami ako z ich minulosti.

V Nemecku sa vedie diskusia, čo je možné na historicky dôležitých miestach zriadiť či vystavať. Kontroverziu nedávno vyvolal napríklad investor, ktorý chcel hneď vedľa koncentračného tábora Buchenwald postaviť múzeum klobás. Od svojich plánov však musel kvôli nevôli verejnosti ustúpiť.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj