Varšava 25. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Poľskom otriasol xenofóbny škandál. Reštauratér uverejnil inzerát, v ktorom hľadá kuchára. Pripísal však, že neprijíma “Ukrajincov alebo im podobných”. Starosta toto konanie tvrdo odsúdil a Poliaci na sociálnych sieťach vyzvali k bojkotu reťazca

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke mesto Gdyňa na severe Poľska

Kontroverzný inzerát uverejnili na Facebooku. Jeho autorom je majiteľ siete rybích reštaurácií U Kaszuba v meste Gdyňa na severe Poľska na brehu Baltského mora. Keď autora na sociálnych sieťach obvinili zo xenofóbie, uviedol: “Vážime si našich zákazníkov, nie podľudí”.

O prípad sa začalo zaujímať Centrum monitoringu rasistického a xenofóbneho správania (OMZRiK) a na sieť reštaurácií sa začala sypať kopa negatívnych komentárov. Centrum už upozornilo aj Národný inšpektorát práce. Niektorí ľudia vyzvali na bojkot týchto reštaurácií.

V Poľsku trestajú diskrimináciu na základe pohlavia, veku, postihnutia, rasy, národnosti, politického presvedčenia, etnického pôvodu, náboženstva alebo sexuálnej orientácie zamestnancov pokutou vo výške minimálne 3 tisíc poľských zlotých.

V Gdyni nie je miesto pre nenávisť

Gdyňský starosta Wojciech Szczurek tento prípad diskriminácie dôrazne odsúdil. Upozornil, že Gdyňa bola vždy otvoreným mestom a cudzinci veľmi prispeli k jej rozvoju.

“Tieto hanebné slová nemajú právo sa objavovať na verejnosti, obzvlášť v meste ako je Gdyňa,” vyhlásil. “Rád by som veril, že išlo iba o prejav hlúposti, je však našou povinnosťou odpovedať jazyku netolerancie,” dodal.

Ako prejav solidarity s ukrajinskou menšinou presunul svoju schôdzu so senátorom Slawomirom Rybickom z radnice do ukrajinskej reštaurácie.

O prípade sa dozvedeli aj ukrajinské médiá, ktoré citovali právneho zástupcu reštaurácie Łukasza Kowalského. Podľa neho inzerát uverejnili bez povolenia a bez konzultácie s ďalšími členmi tímu. Ďalej uistil, že sám autor neskôr uverejní ospravedlnenie, až sa zotaví z choroby.

Ako, ale upozorňuje OMZRiK, nie je to prvýkrát, čo sa podobný inzerát objavil v tomto podniku. Predtým sa na pozíciu upratovačky nemali hlásiť ženy s nadváhou.

Ukrajinci to v Poľsku nemajú vždy ľahké

Povolenie na pobyt má v Poľsku približne 199 tisíc Ukrajincov. Avšak kvôli nelegálnym prisťahovalcom môže byť ich počet ešte vyšší. Mnoho Ukrajincov pracuje v Poľsku, aby mohlo uživiť rodiny doma. Celkovo poslali vlani na Ukrajinu 2,7 miliardy dolárov.

V minulosti, ale boli zaznamenané prípady nevhodného zaobchádzania zo strany zamestnávateľov. Otrasný prípad sa stal tento rok v júni, keď v poľskej továrni na truhly omdlel ukrajinský robotník Vasyl Čornej. Jeho šéfka, namiesto toho, aby zavolala záchrannú službu, ho naložila do auta a odviezla do lesa, kde zomrel. Na Ukrajine po ňom zostala žena, tri malé deti a starí rodičia. Tisíce Poliakov ako prejav solidarity zorganizovali pre jeho rodinu zbierku.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj