Bratislava 10. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR- Martin Baumann )

Lekári, zdravotné sestry, ďalší zdravotnícky personál a rodičia sa na workshope v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave v týchto dňoch učia manažovať kontinenciu u detí s diagnózami spina bifida a hydrocefalus

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Národný ústav detských chorôb (NÚDCH)

“Chceme ich naučiť cievkovanie a vyplachovanie hrubého čreva, aby sa tieto techniky stali pre nich každodennou rutinou nielen v nemocniciach, ale aj v domácnostiach, kde deti žijú,” povedal lekár kliniky detskej chirurgie (KDCH) Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚDCH František Horn. Slovenských pacientov učia lekári a sestry zvládať cievkovanie ambulantne a výplachy hrubého čreva počas hospitalizácie, aby predišli komplikáciám.

“Natrénujeme trénerov, tak znie ústredná myšlienka odborného stretnutia lekárov, sestier, asistentov, rodičov a pacientov členských spoločností Svetovej spoločnosti pre spina bifida a hydrocefalus,” uviedol generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela. “Na Slovensku máme vynikajúcu starostlivosť o týchto pacientov a veľmi nás teší, keď kolegovia zo zahraničia prejavujú záujem o spoluprácu s našimi kolegami a chcú šíriť naše skúsenosti,” doplnil.

Podľa Horna zástupcov Slovenskej spoločnosti pre spina bifida a hydrocefalus veľmi často zahraniční kolegovia pozývajú, aby v ich krajinách prezentovali multidisciplinárny prístup v starostlivosti o  pacientov s týmito diagnózami. “Tentoraz sme v spolupráci s KDCH a klinikou pediatrickej urológie pozvali členov jednotlivých spoločností do Bratislavy,” povedal. Odborníci a hostia zo zahraničia budú mať k dispozícii moderné pomôcky na trénovanie cievkovania.

Spina bifida je vývojová anomália chrbtice a miechy, pri ktorej počas embryonálneho vývoja nedochádza k uzatvoreniu neurálnej trubice. Rázštep sa najčastejšie vyskytuje v bedrovej a krížovej oblasti chrbtice a pacienti majú zvyčajne poškodené močenie, stolicu aj chôdzu. Často sú celoživotne odkázaní na invalidný vozík.

“Na KDCH sledujeme, ako u týchto detí vyvíjajú ich funkcie. Ak si ich zdravotný stav vyžaduje operačné riešenie, operujeme ich na našom pracovisku a ďalej koordinujeme starostlivosť multidisciplinárneho tímu – urológov, brušných chirurgov, ortopédov, neurológov a iných,” vysvetlil Horn.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj