Praha 19. marca 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

Čeká verzia Wikipédie nebude vo štvrtok fungovať. Editori chcú totiž protestovať proti chystanej celoeurópskej reforme autorského práva. Podľa nich im to obmedzí možnosť citovať uvedené zdroje, a bude tak zložitejšie zabezpečiť kvalitu obsahu encyklopédie. Informuje portál Echo24.cz

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné fot

Médiá o  rozhodnutí tvorcov Wikipédie informoval predseda spolku, Wikimedia Česká republika, Vojtěch Dostál. Očakáva sa, že sa k protestu pripojí aj nemecká a iné jazykové verzie Wikipédie. Európsky parlament bude o reforme autorského práva hlasovať na prelome marca a apríla tohto roku.

Podľa nových pravidiel budú potrebovať online platformy licenciu na autorsky chránené diela, ktoré nahrajú na svoju stránku. Smernica má tiež zabezpečiť oprávnenosť autorov alebo interpretov na podiel z licencovania či prevodu ich práv.

“Dobrovoľní editori Wikipédie musia uvádzať zdroje pre tvrdenia, ktoré do encyklopedických hesiel pridávajú. Sú to často rôzne knižné publikácie, pri horúcich tém ale aj webové odkazy, napríklad zo spravodajských serverov alebo iných webov. Reforma nám značným spôsobom obmedzí možnosť tieto weby citovať,” uviedol Dostál.

Únijné štáty, vrátane Česka, požiadali v tejto veci o výnimky pre malé firmy, pre ktoré by sankcie mohli byť likvidačné.

Zástupcovia českej Wikipédie považujú chystané zmeny za veľmi závažné a preto, 21. marca, encyklopédiu prvýkrát na deň vypnú.

“Vieme, že je to pre čitateľa nepríjemné, ale niečo oveľa horšie môže byť realita v prípade, že uvedená smernica bude v predloženej podobe schválená a začne platiť,” dodal Dostál.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj