Weber: Turecko sa nemôže stať členom EÚ

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Berlín 6. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)

Turecko sa nemôže stať členom Európskej únie, uviedol v stredu líder Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente Manfred Weber, ktorého citovala agentúra Reuters

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Manfred Weber

Weber, ktorý bude po májových voľbách do EP kandidovať na post predsedu Európskej komisie, tiež povedal, že v prípade svojho zvolenia do čela EK zastaví prístupové rokovania Turecka s EÚ.

“Každý si želá dobré vzťahy s Tureckom, každý s ním chce úzko spolupracovať. Ak sa však stanem predsedom (Európskej) komisie, poverím úrady v Bruseli, aby ukončili rokovania o pristúpení Turecka k EÚ. Turecko sa nemôže stať členom EÚ,” konštatoval Weber, ktorý je členom bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU), na politickom mítingu tejto strany v meste Passau.

Turecko a EÚ začali prístupové rozhovory v roku 2005, ktoré však v posledných rokoch uviazli na mŕtvom bode. K otvoreniu nových rokovacích kapitol došlo naposledy v júni 2016.

Vzťahy medzi Ankarou a Bruselom sa zhoršili po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat, ku ktorému došlo v Turecku v roku 2016.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj