Výstava historických bankoviek v Nitre

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Nitra 26. januára 2019 (HSP/Foto:TASR-Pavol Remiaš)

Na výstavu historických bankoviek pod názvom Bankovky na území ČSR a SR v období 1918 – 1948 sa môžu tešiť milovníci histórie od 4. februára 2019 v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Návštevníci budú mať možnosť vidieť výber z rakúsko-uhorských, československých, slovenských a sovietskych bankoviek a taktiež zvláštne židovské platidlá z Terezína

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Boli to poukážky, ktoré sa používali namiesto bežných platidiel na pôde terezínskeho geta. Neboli to plnohodnotné peniaze, slúžili len na vnútorný obeh v Terezíne. Používali sa od roku 1943 do oslobodenia v apríli 1945. V tomto období bolo na našom území množstvo mien – na Slovensku platila slovenská mena, ale v niektorých častiach sa používali aj poľské bankovky, na južnom Slovensku maďarské, v Čechách a na Morave protektorátna koruna. Boli tu aj nemecké marky či špeciálne Ruské bankovky. Až po vojne sa uskutočnilo niekoľko menových reforiem.

Prevažná časť vystavených bankoviek sú originály. Pochádzajú zväčša zo zbierok Ponitrianskeho múzea, niektoré sú zapožičané zo súkromných zbierok. Výstava potrvá do 3. marca.

Gabriela Vážna


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj