Naí Dillí 14. decembra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP)

Pomerne závažná udalosť sa odohrala včera a predvčerom, ale akosi unikla všetkým slovenským a českým médiám, ktoré sa o tom nezmienili ani slovom. Ruský minister obrany Sergej Šojgu absolvoval dvojdňovú návštevu Indie, kde rokoval o dodávkach ruských delostrelecko-raketových komplexov S-400 do Indie, ako aj o rozvoji ďalšej spolupráce vo vojenskej oblasti medzi Moskvou a Naí Dillí

Na snímke Sergei Shoigu a Nirmala Sitharaman

Zúčastnil sa aj na zasadnutí indicko-ruskej medzivládnej komisie pre spoluprácu Indie a Ruska vo vojensko-technickej oblasti. Indické médiá v tejto súvislosti uvádzajú komentár veľvyslanca Indie v Rusku, ktorý označil podpísanie dohody o dodávkach ruských systémov S-400 do Indie za „príklad rozsiahlej a strategickej spolupráce dvoch krajín.“ Podobne sa vyjadrili aj mnohí indickí analytici.

Indické médiá pripomenuli, že táto krajina je jedným z najväčších importérov ruských zbraní. Poukazujú na to, že po rozpade ZSSR spolupráca v tejto oblasti sa nielen nezrušila, ale naopak sa rozšírila. Pripomínajú, že v priebehu posledných dvoch desaťročí Moskva predala Naí Dillí zbrane za desiatky miliárd dolárov.

Indickí novinári tiež pripomenuli, že USA robia na domácu vládu obrovský nátlak a snažia sa ju prinútiť, aby nekupovala ruské zbrane. Nie náhodou v auguste 2017 Donald Trump podpísal zákon CAATSA (O protiopatreniach voči nepriateľom Ameriky prostredníctvom sankcií), v následku čoho Biely dom uvalil sankcie na Rusko, Severnú Kóreu a Irán.

Indickí novinári poukazujú na ďalší paradox: aj keď v ostatných mesiacoch India nepatrne zvýšila nákup zbraní od USA, napriek tomu aj naďalej zostáva hlavným nákupcom ruských zbraní. Prezrádzajú, akým spôsobom sa Moskva a Naí Dillí snažia obísť americké sankcie pri nákupoch ruských zbraní, hlavne systémov S-400. Realizujú to prostredníctvom vzájomného vyúčtovania v národných valutách, bez použitia doláru. Indické médiá prízvukujú, že aj napriek tvrdému nátlaku USA, India nakúpi ruské systémy S-400.

Eugen Rusnák


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj